İşletmelerde planlama ve iş planları: Ostim organize sanayi bölgesi'ndeki imalat işletmeleri üzerine bir araştırma
Planning and business plans in enterprises: A research on ostim organized industrial region production enterprises
  1. Tez No: 218809
  2. Yazar: Ö. EMRE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Planlama geleceğe yönelik bir öngörüyü ifade eder. Ulaşılmak istenen yere nasıl gidileceğini tarif eden bir yol haritasıdır. İşletmeler için planlama kaçınılmaz bir faaliyettir ve başarının temel anahtarıdır. Planlamada başarısız olan işletmeler, başarısızlığı planlarlar. Bu nedenle planlama yönetim fonksiyonları arasında ilk sırada yer almaktadır.İş planı ise bir işletmenin tüm faaliyetlerinin kapsayan ve planlamayı yapacak olan kişinin sistemli bir şekilde bütünsel bir plan ortaya çıkarmasını sağlayan bir araçtır. Hazırlandıktan sonra da sürekli güncellenmesi gereken, yöneticinin faaliyetleri kontrol etmesi için kullanılan bir yönetim aracıdır.Ülkemizdeki işletmelerin, özellikle de KOBİ'lerin planlama konusunda yeterli olduklarını söylemek zordur. Planlama konusundaki yetersizlikler mikro ve makro açıdan pek çok soruna yol açmaktadır.Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç planlama ve iş planı kavramlarının incelenerek örnek bir grubun bu kavramlarla olan ilişkisini tespit etmektir. Çalışmanın örnek grubu Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren imalat işletmeleridir. Faaliyet gösteren 1005 imalat işletmesinin içerisinden 103'üne anket uygulanmıştır. Bu işletmeler KOBİ sınıfına dâhil olduğu için çalışmanın 2. bölümünde KOBİ'lerin özelliklerine ve planlama ve iş planı ile olan ilişkilerine değinilmiştir.Yapılan araştırma sonucunda Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren imalat işletmelerinin önemli bir kısmının;-Kısa, orta ve uzun vadeli planlama faaliyetleri gerçekleştirmedikleri,-Yazılı plan ortaya koymadıkları,-İş planı hazırlamadıkları,-İşletme etkiliklerini ölçmedikleri,tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Planning is a vision for future. It is a roadmap which describes where to go how. Planning is an inevitable activity for enterprises and it is the key to success. Those who fail in planning, plans failure. Because of this, planning takes the first place among functions of management.Business plan is a tool which covers all activities of an enterprise and lets the planner to build an integrated plan in a systemized way. It is a live tool which has to be updated frequently and used by the manager for control pruposes.It is hard to say that enterprises in Turkey are sufficient in planning. The insufficiency in planning causes many problems in micro and macro point of views.The aim of this study is to analyze the planning and business plan concepts and determine the relationship of a sample group with these concepts. The sample group is the production enterprises which are based in Ankara OSTİM Organized Industrial Region. Out of 1005 production enterprises, 103 has participated the survey of study. Because these enterprises are SME?s, the second section of the study is about SME?s and the relation of SME?s with planning and business plans.It has been concluded in the study that a significant number among these enterprises are;-Not planning their activities in short, middle and long term-Not preparing planning documents.-Not preparing business plans