1982 Anayasası sonrası siyasi partiler ve seçim sistemi
Politicial parties and election system after 1982 Constitution
- Tez No: 218869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Siyasal partiler ve özgür seçimler, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Demokratik rejimlerde siyasal partiler, savundukları düşünce ve idealleri gerçekleştirmek için birbirleriyle yarışmaktadırlar. Günümüz demokrasilerinin ?partiler demokrasisi? olarak adlandırılması siyasal partilerin önemini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda, dünyada ve ülkemizde siyasal partilerin ortaya çıkışı, gelişimi ve parti türleri ele alınarak, özellikle ülkemizde siyasal partilerin yeri ve önemine değinilmiştir.Demokratik rejimlerde yönetim yetkisinin, meşruiyetinin temeli seçimlerdir. Seçmenler tarafından kullanılan oyların sandalyeye dönüştürülmesinde yararlanılan yöntemler olarak dar anlamıyla incelediğimiz seçim sistemlerinin amacı, adalet ve fayda (istikrar) ilkelerini içinde barındıracak şekilde siyasal katılımı sağlamaktır. Adalet ilkesini öne çıkaran nispi temsil sistemi ile fayda (istikrar) ilkesini öne çıkaran çoğunluk seçim sistemleri mevcuttur. Ayrıca bu iki seçim sisteminin bazı unsurlarını alarak oluşturulan karma seçim sistemleri de bulunmaktadır.Seçimler ve seçim sistemleri geçmişte olduğu gibi günümüzde de en çok tartışılan konulardan biridir. Çalışmamızda, seçim sistemlerinin teori ve uygulama düzeyinde dünyadaki ve Türkiye'deki uygulamaları açıklanmaya çalışılmıştır.Duverger?in teorisine göre parti sistemlerini belirleyen temel neden seçim sistemleridir. Seçim sistemleri ile hükümet istikrarı arasındaki ilişki parti sistemleri vasıtasıyla sağlanıldığı belirtilmiştir. Ülkemizde ise parti sistemini belirleyen asıl etken toplumdaki sosyal bölünmelerdir. Bu bakımdan Türkiye'de çeşitli dönemlerde ortaya çıkan hükümet istikrarsızlıklarından doğrudan doğruya seçim sistemlerinin sorumlu tutulması bilimsel açıdan doğru bir değerlendirme sayılmamaktadır. Batı demokrasilerindeki etkileri incelenirken nispi temsil sisteminin uygulandığı ülkelerde ya koalisyon ya da tek parti çoğunluğuna dayalı uzun ömürlü hükümetlerin kurulabildiği, buna karşılık, çoğunluk sistemlerinde ise hükümetlerin kısa ömürlü olabildiği belirlenmiştir.Şu husus ortaya çıkmaktadır ki, bir seçim sisteminin beklenen sonucu tam olarak verip vermeyeceği kesin olarak hesaplanamamaktadır. Her ülkenin koşulları farklıdır. Etnik, ideolojik ve sosyal bölünmeler ile demokratik kültür dikkate alınmadan, sırf seçim sisteminin temsilde adalet ve yönetimde istikrarı sağlayacağını düşünmek, bizi yanlış sonuçlara götürür.Anahtar Sözcükler1.Siyasal Partiler2.Seçimler3.Seçim sistemleri4.Demokrasi5.Siyasal kültür
Özet (Çeviri)
Political parties and free elections are compulsory elements of democracy. In the democratic regimes political parties compete with each other to realize its defending thought and ideals. That today?s democracies are called as ?political parties democracy? shows the importance of political parties. In this context, in the world and our country the appearence, development and types of political parties are dealt with and especially in Turkey the situation and importance of political parties are mentioned.In democracies the basis of administartion authority and legitimacy is election. As used methods to convert votes to cahirs, election system that be studied in limited sense, it?s aim is to provide political participation including principles of justice and utility (stability). There is proportional representation system based on justice principle and majority system based on utility (stabilitiy). In addition there are mixed election systems that consist of some elements of those two system also.As being last, today elections and election systems is one of the most controversial matters. In this study, election systems in the framework of theoretical and application level have been able to explain in the world and Turkey.According to Duverger?s theory election systems are the basic reasons to determine political party systems. It is stated that relation between election systems and administration stability is provide by way of political party systems. In our country real factor determining political party system is social divisions. In the scientific viewpoint election systems are not directly responsible for some terms emerging administration?s unsteadisnesses in Turkey. It has been determined that as studied effects of propoprtional representation system practiced in west democracies, either coalition or single party majority could be established, despite in majority systems administrations could be short-lived.It has been appeared that a election system whether expected result can?t be calculated exactly. Every country has different conditions. Not been taken into consideration ethnic, ideological, social divisions and democratic culture, ıt concludes wrong results that considering only election system provide justice in representing and stabilitiy in administration.Key Words1.Political parties2.Elections3.Election systems4.Democracy5.Political culture