Retyos Kirkoryanın Hulasatus-Sarf adlı eserinin Arapça dilbilgisi öğretimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Hulâsatu?s-Sarf written by Retyos Kirkoryan regarding Arabic grammer teaching methods
- Tez No: 218881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN CEVİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Çalışmamızın giriş bölümünde Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki sarf çalışmaları ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Öncelikle problem ve amaç belirtilmiş, çalışmanın önemi, sınırlılıkları, sayıltıları, tanımları ve terimleri açıklanmıştır. Sınırlılıklar bölümünde, Hulâsatu's?sarf'taki Arapça öğretim metodlarını modern yöntemler ile karşılaştırabilmek için günümüz Arapça sarf kitapları arasından seçilen ?Arapça Fiil Çekimleri ve Sarf Bilgisi? (M. Sadi Çöğenli), ?Arapça Dil Bilgisi? (Mehmet Maksutoğlu), ?Arapça Dil Bilgisi? (Hüseyin Günday ve Şener Şahin), ve ?Arap Gramerine Giriş ? 1 Sarf? (Erkan Avşar) isimli kitaplar hakkında bilgiler aktarılmıştır. Tezin yöntem bölümünde araştırma modeli, evren ve örneklem, veri toplama tekniği ve verilerin analizi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Değerlendirme kısmında ise, öncelikle okuyucunun sağlıklı bir karşılaştırma yapabilmesi için Hulâsatu's?sarf'ın transkripsiyonu tam metin olarak verilmiş, eser ve yazarı Retyos Kirkoryan ile ilgili genel bilgiler aktarılmıştır. Daha sonra Hulâsatu's-sarf'taki konular, konu anlatım tekniği ve eserin yöntemi irdelenmiştir. İkinci bölümde, Hulâsatu's?sarf'ın ele aldığı Arapça dilbilgisinin kelime bilgisi bölümüne ait kurallarının yukarıda isimleri verilen 4 sarf kitabı ile karşıtsal analizi yapılmış ve değerlendirme sonuçları 34 başlık altında sunulmuştur. Son olarak eserin Arapça dilbilgisi öğretimi açısından değerlendirilmesi yapılarak sonuç ve önerilere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introduction chapter of this research, brief knowledge about morphology studies during the Ottoman Empire was given. The problem and the aim of our study, its importance, limitations, hypothesis, and definitions were explained. In the limitations chapter, in order to compare the Arabic teaching methods of Hulâsatu's?sarf with modern techniques, knowledge about the grammer books ?Arabic Conjugations and Morphology Knowledge? (M. Sadi Çöğenli), ?Arabic Grammer? (Mehmet Maksutoğlu), ?Arabic Grammer? (Hüseyin Günday and Şener Şahin), and ?Introduction to Arabic Grammer ? 1 Morphology? (Erkan Avşar), which were selected among current Arabic morphology books, were mentioned. In the methods section, informations about the model of this research, the universe and the sample, the techniques of data collection, and the data analysis were presented. In the discussion chapter, in order to help the reader for making a reliable comparison, a full text transcription of the Hulâsatu's?sarf was given and a general information about the written work and its author Retyos Kirkoryan was mentioned. In the next step, the topics, the techniques of teaching, and the methods of the Hulâsatu's-sarf were evaluated. In the second part, a constructive analysis of the morphology principles of the Arabic grammer which were mentioned in the Hulâsatu's?sarf was made with the above mentioned 4 morphology books, and the results of this analysis were presented under 34 headings. Lastly, the conclusion and the suggestions of this study were presented by making a general criticism of this book about teaching Arabic grammer.