Kitsch olgusunun lise öğrencilerinin estetik algı ve beğenilerine etkileri
The effects of Kitsch concept on the aesthetic perception and taste of high school students
  1. Tez No: 218882
  2. Yazar: ENGİN SELVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞEGÜL TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada, Ankara ili merkezinde yaşayan ve farklı liselerde okuyan öğrencilerin estetik algı ve beğenilerinin, kitsch olgusundan etkilenme düzeyleri ve öğrencilerin kitsch ürünleri benimsemelerinin altında yatan faktörler belirlenmektedir.Her geçen gün kültürün yozlaşması ve popüler kültürün hızla yayılması ile ortaya çıkan kitsch olgusu ve ürünleri toplumun her kesiminden insanları ve dolayısıyla eğitim sistemimizdeki öğrencilerimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Araştırmada; öğrencilerin estetik algı ve beğeni gelişimlerinin, kültür endüstrisinin ideolojisi doğrultusunda ticari amaçlarla üretilen, kitsch ürünler tarafından etkilenmesindeki nedenlerin ortaya konulması ve öğrencilerin bu olumsuz etkilerden kendilerini nasıl koruyabilecekleri sorusuna yanıtlar bulunması amaçlanmıştır. Çünkü öğrencilerimizin, hiçbir sanatsal değeri olmayan ve tamamen ticari kaygılarla sisteminin işleyişine ve devamlılığına hizmet etmesi için üretilen aldatıcı ve ikiyüzlü yoz sanatı benimseyip etkilenmeleri, geleceğimizi oluşturacak olan toplumun yapısını ve sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.Elde edilen bulgulara göre, öğrenimlerine devam eden lise öğrencilerinin ailelerinin eğitim düzeylerinin; öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarını, televizyon izleme alışkanlıklarını, sanata olan ilgilerini ve kitsch ürünleri benimsemelerini etkilediği görülmüştür.Araştırma sonunda, ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out the degree of the influence of kitsch concept on the taste and aesthetic perception of students who live and study in different high schools in the centre of Ankara and the reasons why students adopt the products of kitsch.Day by day, because of the development of cultural degeneration and the high spread of popular culture, the concept of kitsch and its products affect not only people from different classes of society but also our students in the education system.This study aims to explain the students? aesthetic perception and taste development, kitch products which are produced by the ideology of culture industry and also aims to find out the answers of the questions why students are influenced by the kitch products and how they can protect themselves from these negative effects. Because; if our students adopt or if they are influenced by the degenerated, deceiving work of art which has no artistic value and which has been produced with financial worries to serve the continuation of the system, the development and structure of our future society and new generation will be influenced negatively.After the analysis of the results, it is seen that the education level of the families of the students who are studying in high schools effects students habits of reading books, watching TV, interest in arts and adoption of kitsch products.In the conclusion part of the study, suggestions of the researcher take place which are based on the problems mentioned.