İlköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin 'basamak' ve 'basamak değeri' kavramları ile ilgili zihinsel yapılarının incelenmesi
An examination of 8th grade students' construction about 'place' and 'place value' concepts
- Tez No: 218888
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin ?basamak? ve ?basamak değeri? ile ilgili kavrayışlarını belirleyebilmektir. Bu kavrayışları belirleyebilmek için ?basamak? ve ?basamak değeri? kavramlarının (a) matematiksel yapısından (b) tarihsel yapısından (c) matematik programı içindeki yerinden yararlanılmıştır.Araştırmanın modelini nitel araştırma desenlerinden durum çalışması oluşturmaktadır. Araştırmaya 8. sınıf öğrencilerinden, 7 öğrenci katılmış ve her bir öğrenci ayrı bir ?durum? olarak incelenmiştir. Veriler, öncelikle, araştırmacılar tarafından hazırlanan ve pilot çalışması daha önceden yapılan bir ölçekle 119 sekizinci sınıf öğrencisinden yazılı olarak toplanmıştır. Daha sonra da ölçekten elde edilen verilerden yararlanılarak maksimum çeşitliliği sağlayacağı düşünülen 7 öğrenci ile görüşme formu yardımıyla bire bir görüşmeler yapılmıştır.Veriler betimsel analize tabi tutularak, her bir ?durum? ayrı ayrı irdelenmiştir. Verilerin analizinden elde edilen bulgulara göre, katılımcıların çoğunda, onluk sayı sisteminde ?basamak? kavramının yer ile, ?basamak değeri? kavramının ise bir çarpım sonucu ile ilgili olduğu belirlenmiştir.Katılımcılar, onluk sayı sisteminde ifade edilen sayılarda birden fazla basamağın bulunabileceğini, sayının yazılışındaki rakamın miktarının ?konum?u ile değiştiğini, basamak değerinin sayıyı oluşturan rakamlar tarafından belirlendiğini ve bir ondalık sayıda kesirli kısımdaki rakamların da birer ?konum?a sahip olduğunu düşünmektedirler.Ayrıca katılımcıların çoğunun, onluk sayı sisteminden farklı bir sayı sistemindeki ?basamak? ve ?basamak değeri? ile ilgili fikirlerini açıklarken, onluk sayı sistemindeki ?basamak? ve ?basamak değeri? kavramları ile ilgili alışkanlıklarını sürdürmeye devam ettikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the students? conceptions about ?place? and ?place value?. In order to fulfil this aim, a) mathematical structure, b) historical structure, c) area in mathematics curriculum of ?place? and ?place value?are used.Case study design is used as a model for this study. Seven students at the 8th grade level participated in the study and each students? responses were analyzed as an individual ?case?. First, data were collected from 119 8th grade students through a scale which was already piloted and developed by the researchers. With respect to the collected data, seven students, who were considered to ensure the maximum variety, interviewed for data collection.Descriptive analysis were administered for data and each ?case? investigated individually. Based on the findings, the data provided that most of participants perceptions about `place? concept in the decimal system related with location and concept of `place value? related with result of a multiplication.The participants think that numbers in the decimal system could have more than one place, quantity of the digit in the number changes with the location, place value is determined by the digits in a number and in a decimal number the fraction part digits have a location.Also, when most of the participants explaining their ideas about place and place value in different based system, it seemed that they keep on the routine of place and place value concept in the decimal system.