Keman eğitiminde kullanılan ?fiorillo 36 etüden? metod' unun sağ el, sol el teknikleri ve müzikal dinamikler açısından incelenmesi
'Fiorillo 36 studies method? investigation in terms of right and left hand that are used in violin training and musical dynamics
- Tez No: 218889
- Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
?Keman Eğitiminde Kullanılan ?Fiorillo 36 Etüden? Metod' unun Sağ El, Sol El Teknikleri ve Müzikal Dinamikler Açısından İncelenmesi? adlı bu araştırma; keman çalmanın ve müzikal ifadenin temellerini oluşturan teknikleri ve davranışları içermektedir. Bu çalışma; incelenen tekniklerde ve davranışlarda, ?Fiorillo 36 Etüden? kitabından rastlantısal olarak seçilmiş 10 etüt ile, sağ kolun ve sağ el parmaklarının, sol elin ve parmaklarının nasıl kullanılması gerektiği hakkında öneriler sunmak amacı ile yapılmıştır.Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır.Veriler kaynak tarama ve etüt analizi yöntemleri kullanılarak yorumlanmıştır.Araştırmada; ?Fiorillo 36 Etüden? Kitabından rastlantısal olarak seçilmiş 10 etütte;Matlelé, detaşe, legato, bağlı ve bağsız staccato, spiccato ve vurgulama teknikleri, tel atlama davranışı, sol el rahatlığı, seslerin temiz çalınması, hızlı pasajlarda konum geçişlerinin bilerek, çabuk ve temiz çalınması, trill, çarpma, basamak (appogiatur) süslemesi, vibrato tekniği, çift ses, akor, oktav, arpej (arpaggio), tiz konumlarda çalma uygulamaları, piano, forte, crescendo, decrescendo, mezzo forte, diminuendo, mezzo piano, pianissimo, allargendo müzikal dinamik uygulamaları saptanmış ve nasıl uygulanacağı hakkında tespitler yapılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmanın keman eğitimine yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research named ?Fiorillo 36 studies method? investigation in terms of right and left hand that are used in violin training and musical dynamics, including techniques and behaviors that constitute foundation of playing violin and musical expression. This book prepared in order to submit suggestions about how to use right arm and its fingers, left hand and its fingers through choosing 10 studies chosen by coincidence about and from ?Fiorillo 36 studies? book.In research descriptive method was used. Data were evaluated through resource search and study analyzes techniques. In research ?10 study chosen by coincidence from ?Fiorillo 36 studies? book,Matlelé, detaşe, legato, tied and untied staccato, spiccato and emphasize techniques, wire jump behavior, comfort of left hand, clean playing of sounds, Purposely, fast and clean playing of local passing in fast passages, trill, hit, step (appogiatur) decoration, vibration technique, double sound, chord, oktav, arpaggio, consisting three and four parts, playing applications in shrill locations, musical dynamic application of piano, forte, crescendo, decrescendo, mezzo forte, diminuendo, mezzo piano, pianissimo, allargendo determined and determinations have been done about how to practice it. As a result this study thought to be useful for violin training.