Sosyal bilgiler öğretiminde türkülerden yararlanmanın öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of folk songs on the academic success in the teaching of social studies
  1. Tez No: 218904
  2. Yazar: BURCU BÖLÜCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretiminde türkülerin akademik başarı üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada, kültür mirası olan türkülerin önemi vurgulanmakta, ilköğretimde türküler üzerinden kültürel birikimin nesillere aktarılmasının yararlılığı ve gerekliliği açıklanmaktadır.Araştırma deneysel desen modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak başarı testi ve öğrenci görüşleri anketi kullanılmıştır. Geliştirilen ölçme araçları Ankara ili, Çankaya ilçesi Namık Kemal ilköğretim okulu 8. Sınıflarda öğrenim gören 40 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde; Mann Whitney U-Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi yapılmış; frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerleri kullanılmıştır.Araştırma bulguları, araştırmaya katılan deney grubu öğrencilerinin ?Ya İstiklâl Ya Ölüm? ünitesi başarı testinden aldıkları öntest-sontest puanları arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Gözlenen bu farkın, sontest puanı lehinde olduğu görülmektedir. Bu sonuçlara göre türkülerle destekli eğitimin öğrencilerin ?Ya istiklal Ya Ölüm? ünitesi başarılarını artırmada önemli bir etkisinin olduğu söylenebilir.Araştırma bulgularına göre, ?Ya İstiklâl Ya Ölüm? ünitesi sontest puanları deney ve kontrol grubuna göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Sıra ortalamaları dikkate alındığında, türkülerle destekli öğretimin yapıldığı deney grubu öğrencilerinin, geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerine göre ?Ya İstiklâl Ya Ölüm? ünitesi başarılarının daha yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Bu bulgu türkülerle destekli öğretimin öğrenci başarısını artırmada daha etkili olduğu şeklinde yorumlanabilir.Öğrenci görüş anketinden elde edilen bulgulara göre, sosyal bilgiler öğretiminde ders aracı olarak türkülerin öğrencilerin motivasyonunu, konular arasında bağlantıları kurmayı, öğrenilen bilgileri zihinde canlandırmayı kısmen sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at determining the effect of folk songs on the academic success in the teaching of social studies. The importance of folk songs as cultural heritage and the necessity of transferring this heritage of cultural values and customs to new generations via folk songs are highlighted in this study.This study is realized by making use of the experimental design model. For collecting data, success test and student opinion survey are used. Measurement instruments are applied to 40 students of 8th-year in Namık Kemal Elementary School in the Çankaya district of Ankara. In the analysis of the sub-problems of study the frequency, percentage and arithmetic mean values were handled by using Mann Whitney U-Test and Wilcoxon signed rank test.The symptoms of the research proves that there is a remarkable difference between pre-test and post-test markings for the unit ?Ya İstiklâl Ya Ölüm? among the experiment group students who joined the study. The observed difference is in favor of post-test markings. According to the results, it can be said that the education supported with folk songs had a considerable effect on increasing the success of students at the unit of ?Ya İstiklâl Ya Ölüm?.According to the symptoms of research, the post-test markings of the ?Ya İstiklâl Ya Ölüm? unit has a remarkable difference among the experiment and control group students. Considering the rank average it can be understood from the teaching of the unit of ?Ya İstiklâl Ya Ölüm? that the experiment group students who were applied the education method supported with folk songs had a greater success in comparison with the control group students who were applied traditional education methods. In terms of this result, it can be said that education method supported with folk songs is effective to increase the success of the student.According to the results obtained from the `student opinion survey?, the education method supported with folk songs, as an lecture instrument, is partially effective in increasing the motivation of students, establishing relations between different subjects and visualization of the learning processes.