İstanbul ilinde bulunan yeni cami duvar çinileri üzerine bir araştırma
A research on wall encaustic tiles of yeni cami ( the new mosque) in İstanbul
  1. Tez No: 218932
  2. Yazar: ÖZLEM GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
?İstanbul ilinde bulunan Yeni Camii Duvar Çinileri Üzerine Bir Araştırma ? konulu çalışma. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kavramsal çerçeve üzerinde durulmuştur. Bu bölümde özellikle İstanbul' un tarihsel, kültürel gelişimi, dini yapıları, külliyeler ve camiler, türbeler, çiniler, Yeni cami ve çinileri hakkında geniş bilgilere yer verilmiştir. Araştırma örneklem olarak ele alınan mihrap, kapı-pencere alınlıkları ve duvar çinilerinden oluşan 20 adet örnekle ile sınırlandırılmıştır.İkinci bölümde; İlgili araştırmalar başlığı altında literatür özetleri yer almaktadır.Üçüncü bölümde Yeni cami' de bulunan sıraltı tekniği ile yapılmış bitkisel, yazılı, ve nesneli bezemelerle stilize hayvan motiflerinin görüldüğü mihrap, kapı-pencere alınlıkları ve duvar çinileri incelenmiştir. Bu aşamada belirlenen çiniler, motif, kompozisyon özellikleri, ölçüm, çizim ve fotoğraflama yolu ile belgelenerek oluşturulan inceleme formlarına işlenmiştir.Dördüncü bölümde inceleme formlarından edinilen veriler; renk, konu ve boyut tabloları oluşturularak değerlendirmeye alınmıştır.Beşinci ve son bölümde; Sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study on the subject called ?A Research on Wall Encaustic Tiles of Yeni cami (the New Mosque) in İstanbul. The study consists of five chapters. The first chapter deals with the conceptual framework. In this chapter, there are information about the historical, cultural development, religious buildings, social complexes and mosques, tombs, encaustic tiles, Yeni Cami (the New Mosque) and its encaustic tiles. The sample in the research has been limited with 20 items consisting of mihrab, door-window frontals and wall encaustic tiles.The second chapter deals with the literature abstracts under the heading of Relevant Researches.The third chapter examines the mihrab, door-window frontals and wall encaustic tiles where decorations with vegetable, inscription and objects made by the under glaze technique in the Yeni Cami. The encaustic tiles determined at this stage are entered in the examination forms by being documented through motive, composition properties, measurement, drawing and photos.In the fourth chapter, the data obtained from the examination forms has been evaluated by creating colour, subject and dimension tables.The fifth and the last chapter includes the conclusion and proposals.