Bilimsel etkinliklerin biyoloji öğretmen adaylarının bilimsel süreç becerisine, kavram başarısına ve tutumuna etkisi
The effect of scientific activities upon scientific process skills, conceptual achievements and attitude of pre-service biology teachers
  1. Tez No: 218934
  2. Yazar: NURCAN UZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmanın amacı, biyoloji öğretmen adaylarına balık toksikolojisi konusunda bilimsel etkinlikler uygulayarak bilimsel süreç becerileri, kavram bilgileri ve biyoloji laboratuvarına yönelik tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma grubu olarak, Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü, Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı 3. sınıfında okuyan 30 öğrenci seçilmiştir. Araştırmanın deney ve kontrol grubu random yöntemi ile belirlenmiştir.Araştırmada veri toplama araçları olarak, bilimsel süreç (işlem) becerileri testi (TIPS II) ile araştırmacı tarafından geliştirilen kavram başarı testi ve biyoloji laboratuvarı tutum ölçeği kullanılmıştır. Ölçme araçlarının uygulanması sonucu elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ilk olarak uygulama öncesi ve sonrası arasında, ikinci olarak uygulama sonrasında bilimsel süreç becerileri, kavram başarıları ve biyoloji laboratuvarına yönelik tutumları açısından ne şekilde etkilendiği belirlenmiştir.Araştırma sonucunda, öğrenci merkezli bilimsel etkinliklerin, öğretmen merkezli geleneksel öğretim yaklaşımına göre öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini, kavram başarılarını ve biyoloji laboratuvarına yönelik olumlu tutumlarını artırmada etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of scientific activities related to the fish toxicology upon the scientific process skills, conceptual knowledge and attitude towards biology labs of the pre-service biology teachers. The experimental and the control groups contained by 30 students chosen from the 3rd year students studying in Gazi University, Faculty of Education, Department of Biology Education. Both the experimental and control groups were chosen on arbitrary basis.The data collection tools used in the study were scientific process skills test (TIPS II), concept achievement test was developed by the researcher and attitude test towards biology laboratory. The data obtained from these tests were analyzed by the use of SPSS statistical software. The data were evaluated as regards to pre and post test difference and the post test results between the experimental and control groups regarding to their scientific process skills, concept achievements and attitudes towards biology labs.The data obtained revealed that student centered scientific activities had a positive effect on scientific process skills, concept achievements and attitudes of the students compared with the traditional teaching method.