Birlikte eğitim ortamındaki zihinsel yetersizlikten etkilenmiş öğrencilere destek eğitim odasında verilen destek eğitimin etkililiği
Effectiveness of supportive education in the supportive resource room for students in mentally retarded in regular schools
- Tez No: 218940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Araştırmanın genel amacı, birlikte eğitim ortamına yerleştirilmiş zihinsel engelli öğrencilerin, akademik alanlarda yapabildiklerine göre desenlenen eğitim planlarının, destek eğitim odasında özel eğitim öğretmeni tarafından uygulanmasının, öğrencilerin akademik alandaki amaçları gerçekleştirmelerinde etkili olup olmadığını araştırmaktır.Araştırmanın deseni, tek denekli deneysel desenlerden, ?denekler arası çoklu yoklama deseni?dir.Bu araştırmanın denekleri, 2006-2007 öğretim yılında, Kahramanmaraş ilinde kaynaştırma programıyla normal ilköğretim okullarına kayıtlı, saat okuma becerisine sahip olmayan ve okuma hızı dakikada 40 kelimenin altında olan, zihinsel yetersizlikten etkilenmiş beş ilköğretim 2. sınıf öğrencisidir. Bu beş öğrenciden biri ön uygulama, üçü uygulama, biri de yedek denek olarak belirlenmiştir.Öğrencilerin akademik alanlardaki gereksinimlerini belirlemek amacıyla ?Öğretmen Görüşme Formu? ve ?Kontrol Listeleri? kullanılmıştır. Saat okuma becerisi öğretimi için gerekli ön koşul davranışlara sahip olup olmadıklarını belirlemek için Saat Okuma Önkoşul Becerileri Ölçü Aracı hazırlanmıştır. Okuma hızı becerisinde, deneklerin bir metni %75 düzeyinde doğru okuması ve okuma hızının dakikada 40 kelimenin altında olması ölçüt olarak belirlenmiştir. Deneklerin akademik alanlarındaki gereksinimlerine dayalı olarak, saat okuma becerisi ve okuma hızı becerisi destek eğitim planları geliştirilmiş ve uygulanmıştır.Araştırmada elde edilen veriler, grafiksel olarak analiz edilmiştir.Araştırma bulgularına göre, birlikte eğitim ortamına yerleştirilmiş zihinsel engelli öğrencilerin, akademik alanlarda yapabildiklerine göre desenlenen eğitim planlarının, destek eğitim odasında özel eğitim öğretmeni tarafından uygulanmasının, öğrencilerin akademik alandaki amaçları gerçekleştirmelerinde etkili olduğu izlenimi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of the study is to research whether performing by special education teacher in resource rooms of training plans to be designed according to what mentally retarded children in regular schools can be done in academic areas would be effective on performing purpose in the academic area of students.Design of researching is ?multiple baseline design across subjects? of single ? subject experimental designs.Subjects of the research were the second grade students at five primary schools who are registered in regular primary school by integrating program in 2006 ? 2007 education year in province of Kahramanmaras, have not skill of understanding clock, have reading fluently less than 40 words in a minute. One of the students is determined for pre-application, three students for application, and the other is stand by.?Teacher Interview Form? and ?Control Lists? were used for determining necessities in academic areas of students. Measure instrument for pre-condition skills in understanding clock was prepared for determining whether students have pre-condition skills for training of understanding clock skills. As for skill of reading fluently, subjects should read 75% of a passage and reading fluently should be less than 40 words in a minute. Depending on necessities in academic areas of tested students. Understanding clock skill and reading fluently skill resource plans had been improved and performed.Data from research were analyzed as graphical.According to findings of research, it was clear that performing by special education teacher in resource rooms of training plans to be prepared according to what mentally retarded children in regular schools can be done in academic areas would be effective on performing purpose in the academic area of students.