Proje yönetiminde indirgeme oranlarının tahmini ve Gemlik-Hopa denizyolu yük taşımacılığı hattının modernizasyonu projesinin ekonomik değerlendirmesi
Estimation of discount rates in project management and the economical assessment of modernization project of Gemlik-Hopa sea route of good transportation
  1. Tez No: 218969
  2. Yazar: TOLGA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESİHA SAAT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Projelerin uygulanabilir olup olmadığının değerlendirmesinde, ekonomik inceleme büyük önem taşımaktadır. Ekonomik koşulların anlık değişimlere uğradığı, sermayenin hareket kabiliyetinin oldukça arttığı bir ortamda, projelerin sabit getiri beklentileriyle diğer alternatif yatırım araçlarıyla kıyaslanması büyük sorunlar yaratabilmektedir.Bir projenin yaratacağı nakit akışlarının projenin ömrü boyunca sabit getiri beklentisiyle değerlendirilmesi, proje ömrü süresince meydana gelebilecek faiz oranları değişimleri ve etkilerini yansıtmayacak, dolayısıyla ekonomik karlılık göstergesinin yatırımcıları yanlış yönlendirme ihtimalini ortadan kaldırmayacaktır.Tezde, faiz oranlarındaki dalgalanmayı yakalamayı sağlayacak beklenen değişim modeli kullanılmıştır. Bu model, denizcilik sektöründe, sektöre yeni bir ivme kazandırmayı ve sektöre yatırım yapmayı düşünen yatırımcılara, alternatif yollar göstermeyi amaçlayan Kabotaj Saha Çalışması çerçevesinde yer alan Gemlik-Hopa Denizyolu Yük Taşımacılığı Hattının ekonomik değerlendirmesinde kullanılmıştır.Sonuç bölümünde, yatırımın yaratacağı nakit akımlarının, sabit faiz oranıyla ve beklenen değişim modeli ile elde edilen değişken faiz oranlarıyla indirgenerek bugünkü değerleri bulunup farklılıkları yorumlanmıştır.Anahtar Sözcükler1.İndirgeme Oranı2.Beklenen değişim modeli3.Kabotaj Saha Çalışması4.Ekonomik Değerlendirme5.Proje Yönetimi
Özet (Çeviri)
Economical analysis has big importance on the assessment of whether projects are feasible. That projects which are shaped by fixed yield expectations are compared with the other financial instruments can make big problem at the time which the economical conditions have been changing for seconds.That assessment which is made by fixed yield expectations of cash flows which are generated by projects can not reflect the changes of interest rates through the life of project so it does not remove the possibility of wrong assessment is made by the parameter of economical feasibilityİn the thesis, the expected change model is used to get fluctuations of interest rates. The model is used for economical assessment of Gemlik-Hopa Sea Route of Goods TransportationAt the last chapter of the thesis, the cash flows are generated by project are discounted by the fixed interest rate and floating interest rate which are generated by expected change model and their differences are compared.Key Words1.Discount Rate2.Expected Change Model3.Coastral Trade Field Study4.Economical Assessment5.Project Management