Hizmetler sektörünün gelişimi: Türkiye üzerine bir değerlendirme
The evolution of services sector: An evaluation on Turkey
  1. Tez No: 218983
  2. Yazar: GÖNÜL DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN ELMAS ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Son dönemlerde dünya konjonktürüne damgasını vuran teknolojik gelişmeler, ekonomik yaşamda önemli değişimlere yol açmıştır. Hizmet üretimi ve hizmet ticareti de; teknolojik gelişmelerin, üretimin bölünebilir yapıya kavuşmasının ve tüketici taleplerinin çeşitlenmesi gibi unsurların sonucunda hızla gelişmiştir. Günümüzde ülkelerde toplam üretimin ve toplam istihdamın önemli bir kısmını hizmetler sektörü karşılamakta ve hizmet ticareti de önemini giderek arttırmaktadır. Bu çalışmada; hizmet üretimi ve sunumunun biçimleri, hizmetlerle malları birbirinden ayıran özellikler, hizmet ticareti, hizmet ticaretinde liberalizasyon ve liberalizasyon bağlamında en önemli girişimi oluşturan Hizmet Ticareti Genel Anlaşması (GATS) incelenmiş, liberalizasyon sürecinin gelişmekte olan ülkelerde yol açabileceği sorunlara değinilmiş ve tüm bu konular Türkiye açısından genel olarak değerlendirilmiştir.Anahtar Sözcükler1.Hizmetler Sektörü2.Hizmet Ticareti3.Hizmet Ticaretinin Liberalizasyonu4.GATS5.Türkiye
Özet (Çeviri)
The technological developments, which affect the world conjuncture recently, caused important shifts in economic life. The production and trade in services also improved rapidly as a result of technological developments and some other factors such as the the fragmentation of production and varied consumer demands. Today, services sector constitutes important proportions of total output and total employment in most countries and trade in services also increases its importance gradually. In this study; the types of service production and supply, different features of goods and services, trade in services, liberalization of trade in services and the General Agreement on Trade in Services (GATS) which is the most comprehensive step in the context of liberalization are analysed, the problems of liberalization process in developing countries are mentioned and all of these points are evaluated generally in terms of Turkey.Key Words1.Services Sector2.Trade in Services3.Liberalization of Trade in Services4.GATS5.Turkey