Kişisel değer uyumu, müşteri-işletme özdeşleşmesi, müşteri sadakati ilişkisi: Uygulamalı bir çalışma
The relationship among value congruency, customer-company identification and customer loyalty: An empirical study.
- Tez No: 218984
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmanın amacı; değer uyumu, müşteri-işletme özdeşleşmesi ve müşteri sadakati arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Ayrıca, çalışmada değer uyumunun müşteri sadakati üzerindeki doğrudan ve müşteri-işletme özdeşleşmesi aracılığıyla olan dolaylı etkisi araştırılarak, bu doğrultuda kuramsal bir model önerisi sunulmuştur. Çalışmanın evreninin Ankara'da yaşayan 18 yaş ve üzerindeki banka müşterileri oluşturmaktadır. Çalışmanın sonunda 393 tane kullanılabilir ankete ulaşılmıştır. Yapılan analizler sonunda değer uyumu, müşteri-işletme özdeşleşmesi ve müşteri sadakati değişkenleri arasında aynı yönlü olumlu bir ilişki bulunmuştur. Değer uyumunun müşteri sadakati üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Ancak değer uyumunun müşteri-işletme özdeşleşmesi aracılığıyla müşteri sadakati üzerindeki etkisinin doğrudan etkisinden daha güçlü olduğu saptanmıştır. Bulgular doğrultusunda önerilen aracı model desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship among, value congruency, customer-company identification and customer loyalty. Furthermore, the direct effect of value congruency on customer loyalty and the mediator effect of customer-company identification between value congruency and customer loyalty are explored. Within this context, a theoretical model is offered. The target of audience of this research is bank customers who are over 18 years and lives in Ankara. 393 reliable and usable surveys have been gathered for this study. As a result of the analysis it is observed that there is a positive relationship between, value congruency customer-company identification and customer loyalty. Moreover there is a significant direct effect of value congruency on loyalty. But, the mediation effect of customer-company identification between value congruency and customer loyalty is found stronger. According to the findings of this study proposed mediation model is supported.