Sermaye sahipliği ve firma değeri ilişkisi
The relationship between equity ownership and firm value
- Tez No: 219014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YALÇINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına kayıtlı, 2002 ? 2006 yılları arası faaliyet gösteren 169 imalat sanayi işletmesinin sermaye sahiplik özellikleri tanımlanmış ve sermaye sahipliğinin firma değerine olan etkileri panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. İmalat sanayi işletmelerinin çoğunlukla yoğunlaşmış sahiplik yapısında oldukları ve bu işletmelerin %60'ında hakim ortakların holdingler olduğu tespit edilmiştir. Bu holdingleri ise belirli ailelerin ve grupların yönettiği bilinmektedir. Sermaye sahiplik yapısı iki ana alt değişken ile açıklanmıştır. Bunlar: sermaye yoğunluğu ve sermayedar kimlikleridir. Çalışmamızda sermaye yoğunluğunun artması piyasa temelli değer değişkenlerini muhasebe temelli değer değişkenlerine göre daha çok arttırdığı tespit edilmiştir. Halka açıklık oranının artması ise firma değerini azaltmaktadır. Sermayedar kimlikleri içerisinde firma değeri değişkenlerini olumlu yönde en fazla etkileyen kimliğin yabancılarla ortaklık yapan işletmeler olduğu sonucuna varılmıştır. Yabancıların ortaklığı firma değerini artırmaktadır. Diğer taraftan, bağımsız işletmelerin firma değeri değişkenlerini olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study describes the main characteristics of equity ownership structure of the 169 manufacturing industry companies on the Istanbul Stock Exchange (ISE) between 2002 ? 2006 years and examines the impact of equity ownership structure on the firm value by panel data analysis. It is determined that the manufacturing industry companies can be characterized as highly concentrated and the ultimate owners in the %60 of these corporations are holding companies. It?s known that in Turkey holding companies are controlled by the definite families or groups. Equity ownership structure is defined by two sub-variables: Ownership concentration and ownership identity. Our study shows that increasing in ownership concentration increases the market based value variables more than accounting based value variables. However, raising of going public rates resulted in decline in firm value. We conclude that, the most affecting identity on firm value variables in the all ownership identities is the firms which have a foreign partnership. In our study, the foreign partnership increases the firm value. On the other hand, it is determined that independent firms have negative influence on the firm value variables.