Çalışanların iş tatminini etkileyen faktörlerin belirlenmesine yönelik bir alan araştırması
A survey to determine the factors effecting the job satisfaction
  1. Tez No: 219016
  2. Yazar: TOLGA SAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yoğunlaşan rekabet koşulları, işletmelerin kaynaklarını, en verimli ve etkin şekilde kullanmalarını zorunlu kılmıştır. Sahip olunan kaynakların en değerlilerinden birisi insan kaynağıdır, bu kaynağın doğru kullanımı rekabette bir adım önde olabilmek adına son derece önemlidir. İşletmeler belirlenmiş hedef ve amaçlarına ancak yüksek iş tatminine sahip, ortak amaç ve hedeflere yürüyen çalışanlar ile ulaşabilirler. Bu nedenle işletmeler çalışanların iş tatminlerini etkileyen faktörleri belirlemek ve iyileştirmek zorundadırlar. Bu konu son dönemde farklı boyutları ile birçok araştırmaya konu olmuş ve insan kaynağının etkin/verimli kullanımı konusunda yöneticilere ışık tutacak bilimsel sonuçlara ulaşılmıştır.Araştırmada insan kaynağının iş tatminini etkileyen faktörler ve önem dereceleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla işe bağlılık, yönetsel yaklaşım ve çalışma koşulları, takdir edilme ve arkadaşlık ortamı gibi faktörlerin iş tatmini üzerindeki etkileri araştırmaya konu edilmiştir.Kapsamlı bir literatür çalışması yapılarak teorik çerçeve sunulduktan sonra, konuyu desteklemek amacıyla alan uygulaması yapılmıştır. Uygulama Erkunt Tarım San.A.Ş. firmasında, 292 çalışan üzerinde yürütülmüştür. Veriler çalışanlara 1?5 Likert ölçekli, 60 sorudan oluşan anket uygulanarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15.0 istatistiksel analiz programı ile analiz edilmiş ve incelenen faktörler ile iş tatmini arasındaki ilişki bulgularla açıklanarak çalışma tamamlanmıştır.Araştırma sonucunda, iş tatmini ile incelenen faktörler arasında anlamlı ve pozitif ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. İş tatminini ile arasında en güçlü ilişki olan boyutların işe bağlılık ve çalışma koşulları olduğu, bu ilişkileri ödüllendirme ve arkadaşlık boyutunun takip ettiği, en zayıf ilişkiye ise yönetim yaklaşımı boyutunun sahip olduğu ortaya çıkmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen verilerden en ilgi çekici olanı, iş tatmini ile yönetim yaklaşımı arasındaki ilişkinin en zayıf ilişki olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Intensive competition circumstances had made the companies to run their human resources more efficiently/effective. Human resources are so worthy and it is so important to manage, in order to get one step forward between the rivals. Companies should certainly state the factors which effects the workers? satisfaction and try to make these conditions much better.This study determines the factors effecting the work satisfaction of human resources, while trying to state the importance scale of these factors. Related to what is stated above; organizational obedience, administrative approach and working conditions, recognition and friendly atmosphere, finally the effects of these factors to the work satisfaction had been the main points in this research.After a comprehensive literature research, an application had been made on 292 workers in ?Erkunt Tarım Sanayi A.Ş.?. A survey had been made including 60 questions with ?1-5 Likert? scale. The data had been analized by SPSS 15.0, and the study had been completed by explaining the relation between the factors and the work satisfaction.This study determined a significant and positive relationship between; job satisfaction and the observed factors, above. All the hypothesis expressed in the research had been concretized.The detailed findings of the survey results, indicate that the strongest factors related with job satisfaction are; organizational obedience and working conditions. Weakness factor related with job satisfaction is; administrative approach.The most interesting result of the survey is; weak relationship between job satisfaction and administrative approach.