Kooperatiflerle konut üretim modeli
The model of the housing production by the cooperatives
  1. Tez No: 21902
  2. Yazar: YASEMİN ÖZTÜRK TAHSİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ülkemi 2de nüfus artışı ve kentleşme, konut sorununun giderek büyümesine yol açmış ve bu doğrultuda konut sorununun çözümüne yönelik yeni çözüm arayışlarına gidilmiştir. Bunlardan basıları başarılı olmuş, basıları da“Konut Edindirme Yardımı”adı altında sunulan model gibi başarılı olamamıştır. Bu teşde; sorunları ve eksik yönleri olsa da, başarılı sayılabilecek çösüm arayışları arasında kabul edilebilecek olan“Kooperatiflerle Konut Üretim Modeli”incelenmiş ve bu konuda Toplu Konut Fonu'ndan kredi alan bası kooperatif yöneticileriyle görüşmeler yapılmış ve oranlamalarla kooperatif büyüklükleri, yerleşim alanları nın büyüklüğü, üretilen konut büyüklükleri, inşaat süreleri gibi konular değerlendirilmiştir. Tes başlıca altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, konunun seçiliş amacı ve kapsamı beli rti İmi şti r. İkinci bölümde, ülkemizde konut sorunun genel boyutları ve konut sorununu doğuran nedenler incelenmiş, konut sorunun ve kentleşmenin tarihsel gelişimi üç bölüme ayrılarak özetlenmiştir. Ayrıca 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu 'nun içeriği ve değerlendirmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, ülkemize konut sunan konut üretim modelleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, kooperatiflerle konut üretim modeli incelenmiş ve 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu4 nun kooperatifler açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Beşinci bc>lümde, çeşitli Avrupa ülkelerinde var olan konut kooperatifleri modelleri tanıtılmıştır. Altıncı bölümde, istanbul'da bulunan ve Toplu Konut Fonu'ndan yararlanan bazı kooperatif yöneticileri ile yapılan sözlü görüşmeler ve sonuçları yer almıştır. Sonuçlar ve öneriler bölümünde ise, yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda elde edilen veriler ve çözümü için alınabilecek önlemler özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The period of 1923-19S0, 2- The period of 1950-1982, 3-The period 1983 's and The Mass Housing Law. In the first period. the housing need was accomplished by the individual facilities. The state was realised the special houses only for the its buroehrat staff. In the second period, urbanisation was started to be realised fast. In 1957 's. The Housing Law was started the applying and the rules of the housing production were determined more clearly. The planned period started at the end of the 1962' s and when the first five year development plan was prepared, there were 240000 squaters in Türkiye. At that period, the ratio of the housing investments calculated as 20 percent of them. Along to the time, which were passed the fourth five year development plan any satisfactory result could not. be obtained. During the period of the fourth five year, at the 1981 year, first the Mass Housing Law was prepared and the 5 percent of the incoming of the state was deposited in a found which was installed with the aim of the obtaining the income. But, the fund could not had an influence about this subject. Table 1 as hereunder shows the housing shortage in the planned development periods. need and Table 1 Housing Shortage Periods in Türkiye in Planned Development Planned Period 1. st plan 2. nd plan 3. rd plan 4-th plan 5. th plan 6. th plan TOTAL Housing Need 418793 900000 1220000 1705206 1491000 1 838000 7572000 Housi ng Producti on 348420 713720 976361 94022B 1161000 1470400 5612126 Housi ng Shortage 70373 1 86280 241639 764981 330000 367600 1 960873