Türkiyede ortaöğretim tarih ders kitaplarında coğrafi keşifler konusu ve yeni yorumlar
Geographical discoveries in secondary education history textbooks in turkey and new comments
- Tez No: 219026
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de ortaöğretim tarih ders kitaplarında ?Coğrafi Keşifler? konusunun hangi dönemi kapsadığını, adı geçen kaşif ve keşiflerin yeterli olup olmadığını, keşif haritalarının ve kâşif resimlerinin ne derece yer aldığını, günümüzde okutulan ders kitaplarında bu konuda bilimsel hatalar yapılıp yapılmadığını incelemeye aynı zamanda ders kitaplarında yer almayan milattan önce başlayıp günümüze kadar gerçekleşen keşiflerin ortaöğretim tarih programlarına dahili konusunda bir fikir oluşturmaya çalışılmıştır.?Coğrafi Keşifler? ile ilgili olarak tarih ders kitaplarında hangi olgulara değinildiği belirlenmektedir. Bu amaçla araştırmada 1929 ile 2007 yılları arasında Türkiye'de okutulan ortaöğretim tarih ders kitaplarından 39'u incelenmiştir. ?Coğrafi Keşifler? konusu 1929 yılında yayımlanan Umum-i Tarih kitaplarında yer almadığı için araştırma 36 ders kitabı üzerinde yapılmıştır. Araştırma sırasında konuyla ilgili çağdaş bilimsel kaynaklara da başvurulmuştur.Araştırma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde; problem durumuna, problem cümlesine, alt problemlere, araştırmanın amacına, önemine, sayıtlılarına, sınırlılıklarına ve konu ile ilgili araştırmalara, ikinci bölümde; araştırmanın hangi yöntemle yapıldığına, üçüncü bölümde; araştırmaya ilişkin bulgulara ve yorumlara yer verilmiştir. Son bölümde ise sonuç ve öneriler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to examine which periods ?Geographical Discoveries? include in secondary education history textbooks in Turkey, whether the mentioned discoveries and discoverers were enough or not, how much place these discovery maps and the pictures of discoverers take, whether scientific mistakes were made or not about this subject in the present textbooks and also to form an opinion about including the discoveries which lasting from Before Christ (B.C) to now and which are not mentioned in textbooks to the secondary education history programme.It is determined which facts about ?Geographical Discoveries? are mentioned in secondary education history textbooks. For this purpose, in this study 39 of the secondary education history textbooks studied between 1929 and 2007 in Turkey were examined. Since ?Geographical Discoveries? subject was not included in Public History textbooks published in 1929 this study was carried out on 36 textbooks. While doing the study it was also applied to the contemporary scientific sources related with the subject.The study consists of four chapters. In the first chapter the fact of problem, the problem sentence, sub-problems, the aim, importance, hypotheses and limitations of the study and other studies related with the subject were discussed; in the second chapter it was explained by which method the study carried out; in the third chapter findings and discussions about the study were stated. In final chapter the result and suggestions were explained.