İlköğretim fen ve teknoloji dersinde altıncı sınıf öğrencilerine elektrik konusunun öğretiminde kavramsal değişim yaklaşımının öğrenci başarısına ve tutumuna etkisi
The effect of conceptual change approach on teaching the subject of electricity to sixth grade students in primary education science and technology course
  1. Tez No: 219027
  2. Yazar: HÜMEYRA CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin elektrik ünitesinin öğretiminde kavramsal değişim yaklaşımı ile desteklenmiş yapılandırmacı öğretim modelinin öğrenci başarısı ve tutumuna etkililiği araştırılmıştır. Bu araştırmada, çalışmanın örneklemini Nazilli Beşeylül İlköğretim Okulunda bulunan iki altıncı sınıf şubesi oluşturmuştur. Bu sınıflardan biri araştırmanın deney grubu (24 öğrenci) olarak, diğeri ise kontrol grubu (29 öğrenci) olarak belirlenmiştir. Çalışmanın bağımlı değişkenleri akademik başarı testi puanları ve fene karşı tutum puanlarıdır.Araştırmada veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen kavram başarı testi ve fen bilimleri tutum ölçeği kullanılmıştır. Bu araçlardan elde edilen veriler SPSS istatistik programıyla analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin kavramsal başarıları ve tutumları uygulanan öğretim yöntemine göre incelenmiştir. Katılımcıların sorulara verdikleri doğru cevapların veya puanlarının toplamları, hipotez testleri için veri olarak kabul edilmiştir. Sonra, bu değerlerin gruplara göre normal dağılım gösterip göstermediği araştırılmış ve normal dağılım göstermedikleri tespit edilmiştir. Bu nedenle, takip eden analizlerde parametrik testler yerine parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Bu anlamda, deneme ve kontrol grupları ile cinsiyet gruplarının karşılaştırılmasında Mann-Whitney testi her grup içinde öntest-sontest karşılaştırmasında Wilcoxon testi kullanılmıştır. Parametrik olmayan testler kullanıldığı için, sonuç tablolarında aritmetik ortalama ve standart sapma yerine, ortanca, minimum ve maksimum değerler verilmiştir.Araştırma verilerinin analiziyle ulaşılan sonuçlar şu şekilde özetlenebilir;1. Akademik başarı yönünden ve tutum testi bakımından, ön test ve son testler bakımından deneme ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı görülmektedir (P>0.05). Dolayısıyla, elektrik konusunun öğretiminde ve tutumlar üzerinde kavramsal değişim yaklaşımının öğrenci başarısına etkili olmadığı söylenebilir.2. Başarı ön test ve son testler bakımından kızlar ile erkekler arasında anlamlı fark bulunmamıştır (P>0.05). Dolayısıyla, yöntemlerin etkililiği cinsiyete göre değişmemektedir.3.
Özet (Çeviri)
In this research, the effectiveness of the education model of teaching the subject of electricity to sixth grade students in primary school, which is supported with the conceptual changing approach, on the success and behavior of the student is examined. The sample set for this research is composed of two sixth grade classes in Nazilli Beşeylül Primary School. One of these classes is selected as the test group (24 students) while the other is the control group (29 students). The dependent variables of this work are the points of the academic success test and the points of attitude towards science.In this research, the concept success test and applied sciences attitude criterion which are developed by the researcher are used as data collecting methods. Data collected from these tools are analyzed using the SPSS statistics software. While the data is evaluated, test group and control group students' conceptual success and attitudes are examined according to the teaching method. The sum of the participants' right answers or points are taken as data for hypothesis tests. Then, these values are studied in order to find out if they are normally distributed according to the groups, and it is discovered that they are not normally distributed. Therefore, nonparametric tests are used instead of parametric tests in the succeeding analysis. When comparing test and control groups and gender groups Mann-Whitney test is used. Also for intra group pretesting and post testing comparison Wilcoxon test is used. Since nonparametric tests are used, the median, minimum and maximum values are given in result tables in spite of arithmetical mean and standard deviation.The results of the analysis of research data can be briefly summarized as:1. In terms of academic success and with regard to the attitude test, the pretesting and post testing results show no significant statistical difference between the test and control groups (P>0.05). Consequently, it can be inferred that the conceptual change approach in teaching the subject of electricity is not effective on the student's success.2. Success pretests and post tests reveal that there is no significant difference between girls and boys (P>0.05). Consequently, the effectiveness of the methods does not change according to gender3..