İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin çember ve daire konularına yönelik matematiksel becerilerinin araştırılması
Research of mathematical skills related to the geometrical circle of 8th grade students
  1. Tez No: 219052
  2. Yazar: FİLİZ KAMIŞLI EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF MİRASYEDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Çember ve Daire konularına yönelik matematiksel becerilerini araştırmaktır.Araştırma 2007-2008 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde Ankara ili, Keçiören Sincan ve Yenimahalle ilçelerine bağlı 3 resmi ve 1 özel ilköğretim okulunda uygulanmıştır. İlköğretim 8.sınıf öğrencilerinin ?Çember ve Daire? konusundaki problem çözme becerileri resmi ve özel okulda öğrenim gören öğrenciler değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. Bu nedenle araştırmanın yürütülmesinde tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin ?Çember ve Daire? konusuna ilişkin bilgilerini ölçmek amacıyla çoktan seçmeli ?Bilgi Testi?, problem çözme becerilerini ölçmek amacıyla iki farklı sınırlandırılmış cevaplı ?Performans Görevi? geliştirilmiştir. Bu ölçme araçları 8. sınıfta öğrenim görmekte olan toplam 196 öğrenciye uygulanarak veriler elde edilmiştir.Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Veri analizinde t-testi kullanılarak başarının cinsiyete ve okul türüne göre karşılaştırması yapılmış ve öğrencilerin test puanları ile performans görevlerinden elde edilen puanlar arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir.Analiz sonuçları birinci performans görevinde kızların erkeklere göre daha başarılı olduğunu ve özel okulda öğrenim gören öğrencilerin her iki ölçme aracına göre de resmi okullarda öğrenim gören öğrencilerden daha başarılı olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to study the mathematical skills related to the geometrical circle of 8th grade primary school students.This research has been carried out within the first period of the 2007-2008 academic year in 3 state and 1 private elementary schools located in the Kecioren, Sincan and Yenimahalle districts of Ankara. Problem solving skills related to the geometrical circle of students in state schools and private schools have been compared. Therefore, the ?sweeping? model has been used in this research. In the research, two tests have been developed; the first one is a multiple-choice ?Knowledge test? to evaluate the students' knowledge about the geometrical circle topic, and the second one are two different limited-answer ?Performance duties? to evaluate their problem solving skills. These measurement instruments have been applied to 196 students studying in the 8th grade and measurement results have been obtained.Results obtained from this research have been evaluated with the SPSS software tools. In the analysis of the data, t-tests have been used to compare the success of students with different gender and different type of of school. Also, students' Knowledge Test scores and Performance Duty scores have been analysed for any correlation.The results of the analysis indicate that girls are more successful than boys in the first ?Performance duty? and students in private schools are more successful than students in state schools in both measurement instruments.