Güzel sanatlar fakülteleri lisans programlarında yer alan illüstrasyon derslerinin eleştirel bir incelemesi
A critical study of illustration lessons in the programmes of faculties of fine arts
  1. Tez No: 219059
  2. Yazar: TUNA FERİT HİDAYETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı; güzel sanatlar fakülteleri, lisans programlarında yer alan illüstrasyon derslerinde işlenen konular (yapım teknikleri, çeşitleri) ile birlikte dersin işleniş biçimi ve uygulanan eğitimin, günümüz şartlarında ortaya çıkan ihtiyaçlara cevap verebilme açısından durumunun incelenmesidir.Araştırmada nicel araştırma yöntemi uygulanmış olup, Türkiye'deki 9 üniversitede bulunan güzel sanatlar fakültelerindeki lisans programlarında yer alan illüstrasyon dersi konuları ve işlenişi incelenerek buradaki 12 öğretim elemanı ve 107 öğrencinin illüstrasyon dersleriyle ilgili görüşlerine başvurulmuştur. Görüşmelerde anket yapılarak çeşitli sorulardan oluşan tutum ölçeğinden de yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'deki üniversitelerde yer alan güzel sanatlar fakültelerinde 2006 - 2007 eğitim öğretim yılı içerisinde verilen illüstrasyon dersleri oluşturmaktadır. Görüşme formu ve anketler ile elde edilen bilgiler belirtke tablosu şeklinde verilmiş, öğrenciler ile öğretim elemanlarının kimlik bilgileri frekans ve yüzde olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to understand the subjects (the techniques of production and their varieties) of the lessons given in faculties of fine arts and also to understand the processing format of the lessons and the satisfaction for need of today?s conditions.In this study, quantitative research method is applied. The illustration lecture subjects and illustration techniques across 9 universities? faculties of fine arts in Turkey are studied and also the opinions of 12 instructors and 107 students are refered. Questionnaires and question forms are used while taking lecturers? and students? opinions. The statical sample of the research are from illustration lectures that are given in 2006-2007 education year in faculties of fine arts. For this reason ?Typical Conditon Sample? has been used in this research. The information gathered by question forms and questionnaires have been given by emblem tables and the identity information of the instructors and students have been exhibited by frequencies and percents.