T.C Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yatılı ve pansiyonlu ilköğretim okulların tarihsel gelişimi
The development of historical of boarding and pansion primary school consist in ministry of education
  1. Tez No: 219058
  2. Yazar: ZEYNEP GÖNEN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Yatılı ve Pansiyonlu İlköğretim Okulları'nın, ortaya çıkmasında ve gelişiminde etkili olan sosyal, ekonomik ve siyasal nedenler incelenmiştir.Araştırmanın çalışma evrenini, Türkiye Cumhuriyeti eğitim tarihi içinde Yatılı ve Pansiyonlu İlköğretim Okulları oluşturmaktadır.Elde edilen sonuçlar;Cumhuriyetin ilk yıllarında yatı mektepleri adı ile açılan bu okulların ortaya çıkmasında etkili olan sosyal nedenler; ülke coğrafyası üzerinde yaşayan insanların %80'inin köylerde oturması ve bu nüfusun bazı bölgelerde dağınık halde yerleşmesidir. Bu dönemde bu nüfusun okuryazar oranın çok düşük olması mücadele edilmesi gereken önemli bir sorun olmuştur. Bu yerleşkelerde bulunan İlköğretim çağ nüfusunun belli merkezlerde yatılı ilköğretim bölge ve pansiyonlu ilköğretim okulları kurularak okutulması uygun görülmüştür.Cumhuriyetin ilk yıllarında yatı mektepleri adı ile açılan bu okulların ortaya çıkmasında etkili olan ekonomik nedenler; Milli Eğitim Bakanlığı'nın dağınık yerleşkelerde yaşayan ilköğretim çağ nüfusunun eğitim öğretim görebilmesi için okul binası, öğretmen ve eğitim araç gereçleri gibi unsurları her köye götürebilecek ekonomik güce sahip olmamasıdır. Bu nedenle belli merkezlerde yatılı ilköğretim bölge ve pansiyonlu ilköğretim okulları kurularak okutulması uygun görülmüştür.Cumhuriyetin ilk yıllarında yatı mektepleri adı ile açılan bu okulların ortaya çıkmasında etkili olan siyasal nedenler; Cumhuriyet yönetimi ile birlikte eski yönetim anlayışının değişimi ile birlikte yapılan inkılâpları geniş halk kitlelerine anlatma ve bu değişikliklere uygun vatandaş eğitimi ihtiyacı doğmuştur. Bu nedenle nüfusun çoğunluğunun yaşadığı köylere ilköğretimi ulaştırmak amacıyla belli merkezlerde yatılı ilköğretim bölge ve pansiyonlu ilköğretim okullarının kurulması uygun görülmüştür.Günümüze kadar ilköğretim uygulamasında yapılmak istenen sosyal, ekonomik ve siyasal amaçlı tüm reformların geniş halk kitlelerine ulaştırmak için belli merkezlerde yatılı ilköğretim bölge ve pansiyonlu ilköğretim okullarının kurulması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the formation causes of boarding and pansion primary school which associated with minister of education was analysed in terms of social, economics and political characteristics.The whole words of this study was boarding and pansion primary school on history of trained in Turkey.Results;The social causes; the 80,0% of the population have been lived at village and located dispersedly. The percentage of literacy was low at first year of republic period that was important problem. The child who lived at village was educated in boarding and pansion primary school was found appropriate.The economics causes; Ministry of Education didn?t have economic potential to provide for constituent such as school building, teachers, training store for every village. For this reason, the boarding and pansion primary school was found appropriate.The political causes; the revolution sould explained to population at first year of republic period. For this reason, the boarding and pansion primary school was found appropriate.The boarding and pansion primary school was found appropriate because all the reforms that in order to social, ecomonics and political was neccesary to explain to people in mass.