İlk Türk matbaasından günümüze baskı tekniklerinin Türk grafik tasarım eğitimine yansımaları
Reflections of printing techniques on Turkish graphics design education from the first printing house to present day
  1. Tez No: 219062
  2. Yazar: MUSTAFA KINIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Education and Training, Fine Arts, Typography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Araştırmada 1729'da kurulan ilk Türk matbaasından günümüze baskı tekniklerinin tarihsel gelişim sürecini incelemek ve baskı tekniklerinin Türk Grafik Tasarım Eğitimi'ne yansımalarını ölçmek amaçlanmıştır.Dünya'da ve Türkiye'de baskı tekniklerinin tarihsel gelişim süreci ve matbaacılıkta kullanılan baskı tekniklerinin detaylı bir şekilde verilmeye çalışıldığı bölüm araştırmanın kuramsal alt yapısını oluşturmuştur. Matbaacılıkta kullanılan baskı teknikleri detaylandırılırken yüksek, düz, çukur, dijital ve lenticular baskı olmak üzere beş ana başlık altında incelenmiştir.2006-2007 öğretim yılında Ankara ilinde bulunan Üniversiteler'in grafik eğitimi veren fakülte ve yüksek okulları araştırmanın evrenini, bu alanda eğitim veren 5 fakülte ve 2 meslek yüksek okulunda öğrenim gören 223 öğrenci örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma tarama modelinde betimsel bir araştırmadır. Veri toplama aracı iki bölümden oluşturulmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin kişisel bilgileri tablo halinde, frekans ve yüzde olarak verilmiştir. Öğrencilere uygulanan başarı testinde aldıkları puanları okuduklara okullara göre farklılık gösterip göstermediğini kontrol etmek için T testi ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır.Ayrıca, matbaa ve baskı teknolojileri derslerinin yeterliliğine ilişkin 30 akademisyenle bire bir görüşülmüştür.Araştırma sonucunda1. Araştırmaya katılan erkek öğrencilerin kadın öğrencilere oranla daha başarılı oldukları görülmüştür. Bilgi testi toplam erişi puanları değerlendirildiğinde öğrencilerin baskı teknolojileri ve matbaa konularında çok yeterli olmadıkları ortaya çıkmıştır.2. Araştırmaya katılan öğretim elemanlarının grafik eğitimi alan öğrencilerinin baskı teknolojileri alanındaki yeterlilikleri konusundaki görüşleri ?Kısmen Yeterli? düzeyinde gerçekleşmiştir.3. Araştırmaya katılan öğretim elemanlarının büyük bir çoğunluğunun çalıştıkları kurumlardaki grafik tasarım eğitimi derslerinin ?Kısmen Yeterli? olduğunu söyledikleri tespit edilmiştir. Buna yönelik olarak öğretim elemanları, grafik alanında eğitim veren okulların programlarında ?Matbaa Bilgisi? ve ?Baskı Teknolojileri? derslerinin yer alması gerektiğini ifade etmişlerdir.4. Farklı alanlara yönelik öğrenci yetiştirmek amacıyla grafik eğitimi veren fakülte ve yüksek okulların programlarında yer alan, baskı teknolojileri ve matbaacılıkla ilgili dersler sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek düzeyde olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the developmental process of the printing techniques from the first Turkish printing office founded in 1729 until today and to assess the reflections of those printing techniques on education of graphical design in Turkey.The historical development process of printing techniques in the world and in Turkey and the part in which the printing techniques used in printing were explained in detail compose the literature review of the study. The printing techniques used in printing are examined under five headings; such as high, flat, hollow, digital and lenticular printing.The target sample of the study is the graphic-design education providing faculties and the departments of the universities in Ankara in 2006-2007 Academic Years, and the sample is 5 faculties and 2 departments providing education in this field and 223 students who are studying in those schools. This research is a descriptive study in the scanning model. The data printing tool is composed of two parts. The personal information about the students taking part in the study is given on a table as frequency and percentage. In order to control whether the grades the students have obtained on the achievement test which has been applied to them are different from the schools they attend, t-test and one-way variance analysis have been carried out.In addition, there have been face-face interviews with 30 faculty members in order to get their opinions about whether the courses on printing and printing techniques are sufficient or not.As a result of the study,1. It has been reported that the men taking part in the study have been more successful than the women. When the grades of the achievement test are studied, it has been revealed that the students are not so successful on printing and printing techniques.2. According to the views of the faculty members taking part in the study the students studying graphic design has ?partly sufficient? capacities on printing technologies.3. It has been revealed that the majority of faculty members think that the courses offered on graphic design education are ?partly sufficient.? They have expressed that the syllabuses of those schools must include such courses as ?Printing? and ?Printing Technologies.?4. It has been seen that the courses related to printing and printing technologies in the syllabuses of the faculties and departments which provide graphic education for the purpose of educating students in various fields are not sufficient enough to respond to the needs of the sector.