Sosyal durumlar aracılığıyla yabancılara Suriye (Şam) lehçesinin öğretimi
Teaching the Syrian dialect (Damascus) to non-native speakers through representational situations
  1. Tez No: 801529
  2. Yazar: TAYSER AL ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, yabancı dil öğretiminde önemli bir yere sahip olan lehçe öğretimi ele alınmıştır. Bu bağlamda Suriye (Şam) lehçesinin öğretimi, drama örnekleri çerçevesinde sunulmaya çalışılmıştır. Öncelikle; evlilik ve nişanlılık kutlamaları gibi konumlar belirlenmiş, daha sonra çeşitli dizi, sinema filmleri, video klipler ve You Tube videoları aracılığıyla söz konusu konumlara örnek durumlar bulunmuştur. Son olarak ise belirlenmiş olan çeşitli konumlarda söylenebilecek sözler ile bu sözlere verilebilecek cevaplar tespit edilmiş ve her bir konuma dair yorumlara yer verilmiştir. Yabancılara Suriye (Şam) lehçesinin öğretimine olan gereksinim, adı geçen lehçeyi konuşanların yoğun bir şekilde yaygınlık kazanmış olmasından ve yabancıların bu lehçe ile konuşmaya ya da en azından anlamaya olan ihtiyaçlarından kaynaklanmaktadır. Lehçelerin çokluğuna karşın lehçe araştırmaları oldukça yetersizdir. Geleneksel yöntem dışında herhangi bir lehçenin öğretimine dair araştırmalar hemen hemen hiç göze çarpmamaktadır. Bundan dolayı çalışmamızda lehçe incelemesi, temsilî konumlar ya da drama diye adlandırılan olgular aracılığıyla farklı bir yöntemle ele alınmıştır. Çalışmanın, Şam bölgesinde konuşulan lehçeye dair görsel ve işitsel eğitim araçlarını içermesinden dolayı, söz konusu lehçesinin öğretimini ve anlaşılmasını kolaylaştıracağı, ayrıca her bir konumun karşısına konulan barkod uygulamaları sayesinde bu lehçeye ulaşma imkânlarını daha kolay hale getireceği beklenmekte, öte yandan yabancı öğrenciye Suriye (Şam) lehçesinde kullanılan önemli miktarda sözcük ve cümle materyali sunduğu düşünülmektedir. Böylece öğrenci, sanki Şam'ın çevre mahallelerinden birinde yaşıyormuşçasına ortama dâhil olmuş ve bilgiyi kaynağından almış, hatta Suriye'nin dil, kültür ve coğrafi konumuna dair bilgilenmiş olacaktır. Zira bütün bu bilgiler, Suriye dizilerinde göz önüne serilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, dialect education was offered to foreigners, which now holds a good seat in the teaching of foreign languages to non-native speakers. What was presented is the teaching of the Syrian dialect (Damascus) through representational positions, then specific positions were chosen such as congratulations on marriage, engagement, etc., and searching for real situations through videos represented by series, films and passing positions through YouTube, then conducting a study on them by mentioning the situation and what can be said and responded to with the addition of a comment on each situation. The need to teach the Syrian/Damascus dialect to foreigners came through the heavy spread of speakers of this dialect, and the need to speak it by non-native speakers or at least understand it. Although the dialects are many, but their study was shy, and we hardly see a study of teaching a dialect using an unconventional method, so the study of the dialect was directed in a slightly different way through representational situations or so-called drama. It is expected that this study will provide ease in teaching or understanding the Syrian dialect (Damascus) for the available visual and audio teaching aids by referring to videos that illustrate the spoken language in the Levantine environment, and also easy access to it by reading the attached barcode next to each situation only. It is believed that this research will provide the foreign reader with a good amount of vocabulary or sentences used in the Damascus dialect, and therefore the learner will engage with this environment and gain it from its source as if he lived in a suburb of Damascus. This will make him recognize the richness of Syria in terms of language, culture and geographical location because it is mostly represented by the Syrian drama.