Mücadele suresinin din eğitimi açısından incelenmesi
The evaluation of surah al Mujadalah from the viewpoint of religious education
- Tez No: 219219
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsan yaratılış itibariyle eğitilmeye müsait olan, doğası gereği de eğitime muhtaç olan bir varlıktır. Ancak eğitim sayesinde insan, belli bir seviyeden, üstün bir seviyeye çıkarılır. Eğitim, bireylerin toplum standartlarını, inançlarını ve yaşam yollarını kazanmasında etkili olan, yaşanılan toplum içerisinde değeri olan yetenek, davranış ve tutumların gelişmesine katkıda bulunan bir süreçtir.Din eğitimi de dinden gelen bilgilerle eğitim biliminin verilerini birleştirerek insanların, Allah'ın istediği insan olarak yetişmelerine katkıda bulunacak çalışmaların yapılmasıdır. Din eğitiminin temel kaynağı Kur'andır. İnsanın, dünyada ve ahirette mutlu olmasını hedefleyen Kur'an, kendi ilke ve metotlarıyla bunun yolunu göstermiştir.Kur'an'ın eğitim içerikli olan surelerinden biri de Mücadele Suresidir. Hz. Peygamberin ümmetiyle münasebeti ve sosyal hayatı yapılandırma adına mücadelesi ve metodu eğitimciler için bir örnek teşkil etmektedir. İnsanlar arası ilişkiler, kadına yapılan haksızlık ve insanlarda bulunması gereken edep, terbiye ve sosyal davranış kuraları, meclis adabı, ilme ve ilim adamına verilen değer, dost seçilirken dikkat edilecek hususlar, münafıkların hareketleri ve onların tuzaklarına düşülmemesi gerektiği, ilahi emirlere karşı gelenlerin, dünya ve ahiretteki sonuçları mücadele suresinde anlatılmıştır.Sonuç olarak mücadele suresi de diğer surelerde olduğu gibi sosyal varlık olan insanın, eğitimine değer verdiğini bizlere göstermektedir. Bu durum, Kur'an'ın insan eğitiminde bir rehber olduğunun göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Human is convenient to education because of his creation and needy to education due his nature. Education is the only way to improve human?s level. Education is a procedure which is efficient in the helping the individuals to achieve their society?s standarts, beliefs and life style. It also contributes to the improvement of skills, acts and attitudes which have an importance in the society.Religious education combines the information?s derived from religion and science and studies issues which will help people to become like Allah wants them to be. The basic source of religious education is the Qur?an aims happiness in both this world as well as the hereafter and shows the solition bye its own quideline and methods.One of the surahs of the Qur?an which have educationel content is the surah al mujadalah. The prophet?s relationship with his ummah and his struggle and methods to rebuild teh social life is a good example for educationists. Some of the mentioned issues in this sura hare: Dailiy relationship betwen people, the injustice done to women, manners, social behavior rules, the importance of wisdomand learning, the end of the people who revolt against Allah?s orders etc.Consequently, the surah al- Mujadalah shows us ?lıke other surahs do- that Allah attaches great importance to the education of man which is a social being. This indicates that the Quran is a guidebook fort he education mankind.