Milli Eğitim Şuraları karar metinlerinin seçilmiş kavramlar açısından incelenmesi
Study of National Education assemblies in terms of some selected terms
  1. Tez No: 356761
  2. Yazar: MEHMET AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Türkiye'de Atatürk önderliğinde yürütülen Milli Mücadele sadece milletin bağımsızlığını tesis etme amacını taşımamıştır. Kurtuluş Savaşı sürerken yeni ve modern bir devletin temellerini atmak için 1921 yılında toplanan Maarif Kongresi'nde eğitimin genel durumu gözden geçirilmiş, daha sonra üç kez düzenlenen Heyet-i İlmiye toplantılarında ise yeni bir eğitim atılımı gerçekleştirmek için bir dizi kararlar alınmış ve bu kararlar uygulamaya konulmuştur. Eğitimde büyük bir atılımı hedefleyen Cumhuriyet yönetimi ve eğitimcileri, daha geniş katılımı ve temsili sağlamak amacıyla Milli Eğitim Şûralarını düzenlemişlerdir. 22 Haziran 1933 tarih ve 2287 sayılı kanunla hukuksal bir statü kazanan Milli Eğitim Şûrası, Milli Eğitimin planlanması, program, müfredat ve hedeflerin belirlendiği, eğitimcilerin katıldığı danışma organı olarak eğitim tarihimizde önemli gelişmelere imza atmıştır. Günümüze kadar on yedi kez toplanmış olan Milli Eğitim Şûrasının ilgili kanun gereğince önceden belirlenen gündemlerle toplanması erekmektedir. Milli Eğitim Şûralarının başkanı Milli Eğitim Bakanıdır. Milli Eğitim Şûrası Milli Eğitim Bakanlığının en yüksek danışma organı özelliğini taşımaktadır. Şûra bünyesinde gündem maddeleri komisyonlarda görüşülür. Komisyonlarda hazırlanan raporlar genel kurulda görüşülerek onaylanır veya değiştirilir. Onaylanan kararlar Şûra kararı olarak Milli Eğitim Bakanlığına tavsiye niteliğinde gönderilir. Milli Eğitim Bakanlığı alınan kararların tümünü veya bir bölümünü uygulamaya koyar veya hükümete öneri olarak sunar. Bu açıdan Milli Eğitim Şûrasında alınan kararların uygulamaları Bakanlığın ve siyasi otoritenin yaklaşımları ölçüsünde gerçekleşmektedir. Bugüne kadar toplanan on yedi şûrada eğitime yön veren pek çok karar alınmıştır. Alınan kararların bazıları dönemin veya daha sonraki dönemlerin hükümetleri ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tamamen veya kısmen uygulamaya konulmuş, bazı kararlar ise uygulanmamıştır. Bu araştırma ile araştırmanın seçilmiş kavramları olan lâiklik, Atatürkçülük, Atatürk İlke ve İnkılâpları, eğitimde fırsat eşitliği, din eğitimi ve zorunlu eğitim ile ilgili şûralarda alınan kararlar ile uygulamalar arasında anlamlı bir fark olup olmadığı; şûraların eğitimimizi nasıl etkilediği ve ne ölçüde yön verdiği sınanmaktadır.
Özet (Çeviri)
While on one hand The War of Independence progressed, which was done under the command of Great Leader Mustafa Kemal, onthe other hand fundamentals of a new state initiated through revolutions in national education area. For this purpose, Atatürk, played the key role in gathering the National Education Congress and did make opening speech by himself. In the National Education Congress done in 1921 general state of education was discussed. Later Network of Sciences met three times, a series of decisions were made in order to make a new educational progress and the decisions were applied to actions. Since 1939, National Education Assemblies have beengathered regularly in order to discuss issues of education in order to make variety of ranges of the society participate in. National Education Assembly, which gained a legal basis with the law dated 22nd June 1933 and numbered 2287, has done many important innovations as planning of national education, program, curriculum and determining the overall objectives and as a advising organ attempted by educators. National Education Assembly still carries the specialty of being the highest advising organ to the Ministry of National Education. Agenda subjects of the Assembly are discussed in commissions and then the prepared reports are discussed and voted by the general assembly or can be changed. The decisions voted are sent to the Ministry of Education as an advice of the National Education Assembly. Later the Ministry of Education applies some or all of the advices into practice or asks the government for further decisions. For this reason, applications of the decisions made by the National Education Assembly are being realized according to initiatives of the Ministry and the political organ in the power. In the 17 National Education Assemblies done so farlots of decisions leading to national educations have been taken. The decisions of the Assembly were completely or partly put into practice by the government of the time or by following governments. And some of the decisions were not putinto application. By this study, decisions and practices about the selected concepts of this research: secularism, Kemalism, Atatürk's Evolutions and Principles, equality of opportunity in education, religious education, and compulsory education, have been analyzed.