İstanbul ilinde faaliyet gösteren hazır giyim işletmelerinin ürün tutundurma faaliyetlerinde reklamın yerinin ve öneminin incelenmesi
Examination for place and importance of advertisement in product promotion activities in ready made clothing enterprises displaying activity in İstanbul city
  1. Tez No: 219246
  2. Yazar: GÜLAY KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. H.SAADET BEDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Reklamcılık, İşletme, Clothing Industry, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda yaşanan hızlı değişimler pazarlama alanında da kendisini göstermektedir. Pazarlama kişilere ürün ve hizmetleri satın aldırmaya yönelikken, son yıllarda kişilerin istek ve ihtiyaçlarına göre ürün ve hizmetleri üretip satmaya yönelik olarak şekillenmiştir. Pazarlama karmasının 4P'sinden biri olan tutundurma faaliyetleri; kişisel satış, satış geliştirme, halkla ilişkiler ve reklamdır.Reklam da bu hızlı değişimden etkilenmiştir. Her geçen gün artan rekabet ortamında payını almıştır. İşletmeler marka ve kurumların imajlarını güçlendirmek ve belirli bir olgunluğa ulaşmak için reklam yapma ihtiyacı duymuşlardır. Hazır giyim pazarlamasında işletmeler ayakta kalabilmek ve rekabetlerini artırabilmek için reklam yapmışlardır. İşletmeler tüketicinin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda hazırlamış oldukları ürünleri etkili mesaj ve doğru kanallarla ürünlerini tüketici beğenisine sunmuşlardır.Araştırma İstanbul ilinde faaliyet gösteren hazır giyim işletmelerinde reklam faaliyetlerinin organizasyonu hangi boyutta olduğunu ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan anket formu, araştırmanın örneklemini oluşturan İstanbul ilinde faaliyet gösteren hazır giyim işletmelerinden random yöntemiyle seçilmiş 50 işletmedir.Araştırmada; hazır giyim işletmelerin reklam yapıp yapmadıkları, reklam yapmadaki amaçları, kullandıkları reklam türleri, reklamlardaki mesajları, reklama ayırdıkları bütçe, kullandıkları reklam türleri ve araçlarına ilişkin verilerden elde edilen bulgular tablolar halinde değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda hazır giyim işletmeler için reklamın önemli bir tutundurma faaliyeti olduğu, işletme sahibi ve yöneticilerin reklam konusunda gerekli bilgiye sahip oldukları, özellikle yapılacak olan reklam faaliyetleri ile hedef kitleye çok daha rahat ulaşabileceğinin farkında oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Rapid changes experienced in recent years also have become apparent in marketing area. While the marketing is sales directed, in recent years it has taken a shape; producing and selling products and services in accordance with the need and demand of people. Promotional activities, being one of the 4Ps of marketing mix; are personal selling, sales development, public relations and advertising.Advertising has also been affected from this rapid change. It has taken its position in daily increasing competition environment. Enterprises needed to advertise in order to strengthen their image and reach a level of maturity. In ready-to-wear marketing, enterprises advertised in order to stand and increase their competitions. Enterprises presented the products to consumers? taste, products which they produced in accordance with the demands and needs of consumers using effective message and right channels.This research aimed to put forward the extent of organizations of advertising activities in ready-to-wear enterprises which operate in Istanbul. The survey form designed in accordance with this goal, is 50 ready-to-wear enterprises which are selected by random method, operate in Istanbul and constitute sample of the research.In the research, whether the enterprises advertise or not, the goals of advertising, type of advertisements they use, messages in advertisements, budget for advertising and findings obtained from datum related to advertising types and tools they use are evaluated in the form of tables.Considering the datum obtained at the result of the research, it is apparent that advertising is an important promotional activity for ready-to-wear enterprises, owners and managers of enterprises have necessary information about advertising and especially they are aware that they can reach target market easily with advertising activities.