Gelişmekte olan ülkelerde dış borç sorunu ve Türkiye incelemesi
External debt problem in developing countries and Turkey
- Tez No: 219290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gelismekte olan ülkelerin temel hedeflerinden en önemlisi sürdürülebilir ekonomik büyümeyi ve kalkınmayı gerçeklestirebilmektir. Bu amaca ulasabilmek için, bulmakta problem yasadıkları sermayenin, dolayısıyla buna baglı olan yatırımların ve istihdamın yükseltilmesi gerekir. Ekonomik gelismenin saglanmasında, yatırımların ve ihracatın artmasında, dıs borçlar önemli bir role sahiptir. Ancak ülke içi kaynakların yetersiz kaldıgı durumlarda diger ülkeler, uluslararası banka ve kurumlardan kaynak temin edilebilir. Gelismekte olan ülkelerdeki temel sorun sermaye birikimi yetersizligidir, bir baska deyisle, birikimleri azdır. Birçok gelismekte olan ülke için yatırımları arttırmanın çözümü dıs borçlardır. Artan dıs borçlar ve bunların ödenmesi ekonomiyi çok ciddi problemlerle karsı karsıya getirebilmektedir, bunun sonucu olarakta makroekonomik ve finansal istikrarsızlık ortaya çıkabilmektedir. Bu çalısmada genel olarak gelismekte olan ülkelerde dıs borç sorunu incelenecektir. Gelismis ülkelerden gelismekte olan ülkelere verilen dıs borçların miktarındaki artısın arkasında yatan nedenler ve bunun sonuçları özellikle vurgulanmıstır. Dıs borçlanma sorununu anlayabilmek için bir bakıs açısı olusturmaya çalısacagım ilk iki bölümde ilgili terimleri, tanımları ve Bretten Woods sisteminden sonraki dönemde dıs borçların gelisimini inceleyecegim. Kalan bölümlerde, dıs borç sorunu durum bazında çesitli ülkelerden alınan datalar ve çözüm önerilerinin tartısılması ile geçecektir. Ayrı bir bölümde Türkiye'deki dıs borç sorunu detaylı bir sekilde incelenecektir. Anahtar Kelimeler : Dıs Borç, Dıs Yardım, IMF, Dıs Borç Servisi
Özet (Çeviri)
One of the most important goals of developing countries is to materialize sustainable economic growth and development. In order to realize this aim the level of domestic investments and employment should be increased which is totally dependent on capital stock that developing countries usually lack. Foreign external debts play a key role in accelerating economic growth, investment and exports. Insufficient level of domestic capital accumulation generally forces developing countries to source finances by means of debts from foreign countries, banks and international organizations. The most fundamental problem facing developing countries today is the lack of domestic capital accumulation. Foreign debt is a common solution to increase investments in many developing countries. The growing level of external debt and its periodic servicing are indeed among the leading problems in the economy, which have a potential to cause frequent macroeconomic and financial instability. This study is concerned with the problem of foreign debts in developing countries. The reasons behind the growing amount of foreign debts from developed to developing countries and its consequences are especially emphasized. In order to develop a perspective to understand the foreign debt phenomenon, the first two sections of the study are devoted to related terms and definitions and historical development of foreign debt and aids after the Bretton Woods system. In the remaining sections, the foreign debt problem is analyzed on a case by case basis using data from several developing countries and solution proposals are discussed. In a separate section the problem of external debts in Turkey is examined in detail. Keywords : External Debt, Foreign aid, Debt Servicing Ratio, Foreign Debt, IMF