Milli Eğitim Bakanlığı taşra teşkilatı yöneticilerinin tükenmişlik düzeyi(İstanbul ili örneği)
Burnout level of the administrator in local division of Ministry of National Education
  1. Tez No: 219295
  2. Yazar: SABAHATTİN SÜMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 32 ilçe milli eğitim müdürlüğünde görev yapan ilçe milli eğitim müdürleri ile şube müdürlerinin tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi ve çeşitli değişkenlerin tükenmişlik üzerinde anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada tükenmişlik alt boyutlarından duygusal tükenme, duyarsızlaşma, kişisel başarı eksikliği; bireysel özelliklerden cinsiyet, medeni durum, yaş, öğrenim düzeyi, öğretmenlikteki ve yöneticilikteki kıdem, iletişim becerisi, ekonomik tatmin, çalışma saati, mesleki yeterlilik derecesi algısı, görevi yürütme biçimi, bulunulan kurumdaki çalışma süresi ele alınmıştır. Araştırma genel tarama modeli esas alınarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili il milli eğitim müdürlüğüne bağlı 32 ilçe milli eğitim müdürlüğünde görev yapan 167 ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürü oluşturmuştur. Bu yöneticilerden 152'sine ulaşılmış ve 114 tanesi araştırmaya gönüllü olarak katılmış, 112 yöneticinin ölçeği geçerli sayılıp araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplamak için, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ile birlikte Ergin tarafından geçerlik ve güvenirlik testleri yapılan ?Maslach Tükenmişlik Ölçeği? kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi amacıyla frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, tek yönlü varyans analizi, t-testi, Tukey HSD testi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibidir: 1. Yöneticiler duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı boyutlarında düşük düzeyde tükenmişlik yaşamaktadırlar. 2. Cinsiyet, görevi yürütme biçimi, haftalık çalışma saati, öğretmenlerle iletişim kurma becerisi değişkenlerinin yöneticilerin tükenmişlik düzeyleri üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmamaktadır. 3. Medeni durum, görev unvanı, mesleki yeterliklerini algılama derecesi, amirlerinden takdir görme derecesi, ekonomik tatmin derecesi değişkenleri tükenmişliğin alt boyutlarında anlamlı bir farklılık oluşturmaktadır. 4. Yaş, mezuniyet durumu, öğretmenlik kıdemi, yöneticilik kıdemi, halen bulunulan kurumdaki çalışma süresi değişkenlerine göre yöneticilerin tükenmişlikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Anahtar Kelimler: Tükenmişlik, ilçe milli eğitim müdürlükleri, ilçe milli eğitim müdürü, şube müdürü.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to determine the burnout levels of the district national education headmasters and department directors who are working in 32 District National Education Directorates which are dependent on İstanbul Province National Education Directorate. It is also conducted to determine the effect of several variables on burnout whether they show a meaningfull difference or not. In the research, from the sub dimensions of the burnout, emotional exhaustion, depersonalization and lack of personal accomplishment are investigated. From the personal charecteristics; sex, marital status, age, level of education, lenght of service as teacher and as administartor, ability of communication, economic satisfaction, work hours, perception of professional sufficiency, the way of conducting the work and lenght of work in that Directorate, are investigated. The research is made by using general survey method. The range of the research is constitued by 167 district national education headmasters and department directors who are working in the 32 District National Education Directorates in İstanbul Province National Education Directorate. 152 administrators are reached and 114 administrators participated to the research by voluntarily. From the questionnaires, only 112 of them are taken into consideration and these are formed the sampling of the research. In order to obtain data, personal information questionnaire which is prepared by the researcher and Maslach Burnout Inventory which the validity and reliability tests are made by Ergin, are used in the research. In order to analyze the data obtained from the questionnaires, frequency, percentage, mean, standart deviation, one way anova, t test and Tukey HSD test techniques are used. The results obtained at the end of the research are as follow; 1- Administrators have low burnout level on emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment. 2- Sex, the way of conducting the work, weekly work hours and ability of communication with teachers factors do not constitute a meaningfull difference in the burnout levels of the administrators. 3- Marital status, work title and perception of professional sufficiency, degree of appreciation from superiors and degree of economic satisfaction factors constitue a meaningfull difference in the burnout levels of the administrators.