Eğitim kurumlarında toplam kalite yönetimi ve uygulanabilirliği
Total quality management and applicability at education institutions
  1. Tez No: 240256
  2. Yazar: YENER GÜVERCİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
20. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren sosyal, kültürel, ekonomik ve politik alanlarda hızlı değişme ve gelişmeler yaşanmaktadır. Bilim ve teknolojideki gelişmeler ile insanların değişen ihtiyaç ve beklentileri mal ve hizmet üreten kurumları ?kalite? ölçütlerini yeniden gözden geçirmeye, değişime uyum sağlayabilecek sağlıklı yapılanmalara zorlamaktadır. Bu bağlamda yeni yönetim anlayışları, yeni paradigmalar çerçevesinde şekillenen organizasyon yapıları ortaya çıkmıştır.Bu bağlamda öncülüğünü Deming, Juran, Crosby, Feigenbaum ve Ishikawa'nın yaptığı Toplam Kalite Yönetimi yaklaşımı ilk olarak endüstrideki işletmeler tarafından ele alınmış, daha sonra hizmet sektöründe de kendine yer bulmuştur. Toplam kalite yönetimi, müşteri tarafından tanımlanan kaliteye öncelik verilerek verimliliği artırmayı, çalışanların bilgilendirilmesini, yetkilendirilmesini ve takım çalışmalarıyla tüm süreçlerin sürekli iyileştirilmesini hedefleyen bir yönetim sistemidir.Dünyada yaşanan değişim ve gelişmeler doğrultusunda 1980'li yıllardan itibaren Türkiye'de de ?yeniden yapılanma? ihtiyacından sıklıkla söz edilmektedir.Son yıllarda Türkiye'de ilgi odağı haline gelen toplam kalite yönetimi yaklaşımına eğitim kurumlarımızın da geçiş çalışmalarına başlaması memnuniyet vericidir. Toplam kalite yönetimi yaklaşımı, özünde öğrenmeyi barındıran ve bir öğrenme kültürü oluşturmaya çalışan bir yaklaşımdır. Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı; merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatı ile bağlı okul ve kurumlarda yürütülen faaliyetlerin ?toplam kalite yönetimi? anlayışıyla gerçekleştirilmesi kararını almıştır.Toplam kalite yönetimine geçiş için her şeyden önce yöneticilerin değişime inanmaları ve bu doğrultuda gerekli eğitim çalışmalarını başlatmaları ve sürdürmeleri gerekir. Eğitim yöneticilerinin, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin toplam kalite yönetimi konusunda eğitilmelerini desteklemede eğitim fakültelerinin önemi daha açık ortaya çıkmaktadır. Eğitim fakülteleri, okullar ile olan mevcut işbirliği ve okullar hakkında sahip oldukları bilgi aracılığıyla eğitim yöneticilerinin, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin toplam kalite yönetimine inançlarının güçlendirilmesi, değişimi arzulamalarının sağlanması, değişim sürecinde kendilerine rehberlik edilmesi konularında rol almak durumundadırlar.
Özet (Çeviri)
Beginning from the second half twentieth century social, cultural, economic and political areas have witnessed rapid changes and developments. The developments in science and technology with the changing needs and expectations of people producing goods and services institutions“quality”criteria, to revise, change to adapt to the healthy are forced. In this context, understanding the new management, new organizational structures shaped in the context of the paradigm has emerged.In this context,Deming,Juran,Crospy,Feigenbaum and Ishikawa pioneered total quality management approach was first taken up by business in the industry then it has also place in the service sector. Total quality management, with priority given to quality as defined by the customer to increase productivity, employees to be notified, to be authorized and teamwork of the whole process of continuous improvement is a management system targeted.The changes and developments in the world since the 1980s in Turkey in line with the“restructuring”is mentioned frequently in need.In recent years, Turkey has become a focus of interest in total quality management approach of our educational institutions to begin the transition work is satisfactory. Total quality management approach, in its essence, learning and a learning culture that host is an approach that tries to create. In this context, the Ministry of Education central, provincial and foreign organization connected with the activities carried out in schools and institutions of the“total quality management”approach has taken the decision to be made.Total quality management for the transition to first of all managers in this direction of change and to believe in the necessary training and continuing efforts are required to initialize. Educational administrators, school administrators and teachers on the subject of total quality management in supporting from being taught the importance of the education faculty is emerging more clearly. Education faculties, schools and the current cooperation and schools about the information they have through education administrators, school administrators and teachers' total quality management, strengthening of faith, change the right of desire to change themselves in the process to guide role in the field are supposed to receive.