Türkiye'de ipoteğe dayalı konut finansman sistemi
Mortgage based housing finance system in Turkey
  1. Tez No: 458571
  2. Yazar: ALPAY EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ülkemizde sosyal ve ekonomik yaĢantıda ortaya çıkan değiĢimler sermaye piyasalarında olduğu gibi gayrimenkul piyasalarında da geliĢime ve değiĢime yol açmıĢtır. Türkiye'de uzun yıllardır süregelen konut sorununun çözümü ve nitelikli konut açığının azaltılmasına yönelik yapılan çalıĢmalarda karĢılaĢılan en temel sorunlardan birisi olarak gayrimenkul piyasalarının finansmanı karĢımıza çıkmaktadır. Bu sorunun çözümüne yönelik yapılan düzenlemeler neticesinde farklı yöntemler, sermaye piyasası kurumları ve araçları ortaya çıkmıĢtır. Gayrimenkul projelerinin finansmanında, özellikle konut finansmanı alanında ülkemizde büyük ölçüde öz kaynak, yakın çevre desteği, konut kredileri ve ipoteğe dayalı araçların kullanıldığı görülmektedir. Fakat ülkemizdeki gayrimenkul piyasası incelendiğinde, adı geçen araçlardan hiçbirisinin mevcut konut finansmanı probleminin çözümünde yeterli etkinliği sağlayamadığı görülmektedir. Birçok geliĢmiĢ ülkede konut mülkiyetinin artırılması bakımından etkin bir çözüm yöntemi olarak kabul gören ve uygulanmakta olan ipotekli konut finansman sisteminin geliĢtirilmesine yönelik son on yıl içerisinde ülkemizde de önemli adımlar atılmıĢtır. Ġpotekli finansman sistemin temel unsurlarının yapılandırılması amacıyla 5582 sayılı Kanun ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde yapılan düzenlemelerin kurumsal konut finansmanının geliĢtirilmesi açısından kayda değer faydalar sağladığı görülmektedir. Özellikle birincil ve ikincil piyasaların daha verimli bir Ģekilde iĢleyiĢinin sağlanması ve gayrimenkul teminatlı varlıkların finansal piyasalarda iĢlem görmesi gibi alanlarda sağlanan geliĢmelerin uzun vadede sistemin etkinliğine katkı sağlayabileceği düĢünülmektedir. Buna karĢılık, yüksek konut finansman maliyetleri, kısa vadeli kredi yapısı, alternatif konut finansman araçlarının yeteri kadar geliĢmemiĢ olması, yasal düzenlemelerdeki eksiklikler, kamusal destek ve teĢviklerin yetersizliği ile uzun vadeli makro ekonomik istikrara dayalı ve geliĢmiĢ bir finansal piyasanın bulunmaması sisteminin aksayan yönlerini ortaya çıkarmaktadır. Anahtar Kelimeler : Konut finansmanı, Menkul KıymetleĢtirme, Mortgage
Özet (Çeviri)
Changes that occur in the social and economic life of our country have led to the development and changes in the real estate market as well as the capital markets. In Turkey, financing of the real estate market emerges as one of the main problems encountered in efforts to resolve the ongoing housing problem and to reduce the affordable housing deficit for many years. Various methods, capital market institutions and tools have emerged as a result of the adjustments which have been made for the solution of this problem. It is seen that individual sources, neighborhood support, housing loans and financial tools based on the mortgage are widely used in financing of real estate projects, especially in financing of housing in our country. However, when the real estate market in our country is analyzed, it is observed that any of these tools have not provided adequate efficacy in order to solve the existing problems of housing finance. During the past decade, important steps have been taken in our country to improve the mortgage based finance system which is recognized as an effective solution method for increasing the residential property ownership and being implemented by many developed countries. It is seen that the regulations made under the Law No. 5582 and Capital Market Law No. 6362 in order to configure the basic elements of the mortgage financing system have led to considerable benefits in terms of developing institutional housing finance. Especially, the improvements provided in areas such as ensuring the efficiency of primary and secondary markets and and the real estate secured assets traded in the financial markets are expected to contribute to the effectiveness of the system in the long run. In contrast, high housing financing costs, short-term loan structure, underdevelopment of alternative housing finance tools, deficiencies in legislation, the lack of public support and government incentives the absence of an advanced financial market based on long-term macro economic stability reveals the limitations of the system. Key Words : Housing finance, Securitization, Mortgage