Başkomutan Tarihi Milli Parkı'nın savaş turizmi içerisindeki yeri
The importance of the historic national chief commander park in battle tourism
  1. Tez No: 219372
  2. Yazar: ELİF KANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRET KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Tarih, Turizm, Geography, History, Tourism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İnsanları turizme teşvik eden gezme, eğlenme, görme ve bilgilenmenin yanı sıra merak duygusudur. Türkiye Cumhuriyeti olarak dönüm noktamız olan savaşlar ve bu savaşların geçtiği alanlarda ilgi ve merak uyandırmaktadır. Bu da turizmin bir alt dalı olarak savaş turizmi içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. Ulusal park statüsü ile koruma altına alınmış olan Başkomutan Tarihi Milli Parkı, Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesinin geçtiği alanlardan oluşur. Bu anlamıyla tarihsel değeri oldukça fazladır. Bunun yanı sıra savaşın önemiyle bağlantılı olarak turizm potansiyeli de yüksektir. Bu alanlar savaşa ve savaş alanlarına meraklı turistler için caziptir.Bu çalışmada Başkomutan Tarihi Milli Parkı' nın savaş turizmi içerisindeki yeri ve önemi incelenmiştir. Bu çalışmanın asıl amacı milli parkın tanımının daha iyi şekilde yapılarak turizm potansiyelinin yükseltilmesidir. Bundan hareketle savaş turizminden, milli parkların turizm içerisindeki yerlerinden, Başkomutan Tarihi Milli Parkı'nın gelişim sürecinden ve bölümlerinden bahsedilmiştir. Sonuç olarak da parkın turizm potansiyelini yükseltmeye yönelik projelere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
What attracts man to tourism is sightseeing, entertainment and enlightenment as well as sense of wonder.The wars the Repuclic of Turkey was involved, which were a turning point for us, and the areas they took place arouse curiosity in man. This, as a sub-branch of tourism, has a considerable importance. The Chief Commander Historic National Park, which is under protection in national parks category, consists of areas in which the Grand Offence and the Chief Commander offence took place. Therefore, it has a great deal of historical value. In addition to this, it has a considerable tourism potential as regards the importance of the war. These areas are very much attractive for those who are curious about battles and battle fields.In this study, the importance of The Historic National Chief Commander Park in battle tourism has been pointed out. The aim of this study is to increase the touristic potential of the national park offering a better definition of it. For this reason, battle tourism, the place of national parks in tourism, the development period of Chief Commander Historic National Park and its divisions have been mentioned. To sum up, projects that should be carried out to accelerate the touristic potential of the park has been offered.