Avrupa Birliği' nin kültür ve görsel-işitsel politikası
The cultural and audiovisual policy of the European
- Tez No: 219489
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Avrupa Birliği'nde bütünleşme süreci, ekonomik ve siyasi yapıdaki önemligelişmelerle ileri bir aşamaya gelmiştir. Ancak toplumsal altyapısı olmayan hiçbirekonomik ve siyasi yapılanma kalıcı olamaz. Bu nedenle Avrupa Birliğibütünleşmesinin kalıcı olabilmesi, üye ülkeler arasında ekonomik ve siyasi alanlarınyanında, kültürel alanda da sağlanacak bütünleşmeye bağlıdır. Günümüzdegörselleşen kültür, kültürel kimlikler üzerinde dönüştürücü bir etki yapabilmektedir.Avrupa Birliği kültür politikasında en belirgin özellik, kültürde ulusallık veyöreselliğinin mutlaka korunması gerektiğinin bilincinde olarak, kültürlerimerkezileştirmemeye büyük bir duyarlılık gösterilmesidir. Avrupa Birliği, Avrupahalklarını ortak Avrupa kültürü etrafında toplarken aynı zamanda ulusal kültüreldeğerleri de korumayı amaçlamaktadır. Avrupa Birliği kültür politikasının temelhedefi, sınırları içinde, çok kültürlülüğe zarar vermeden yeni ve gelecek nesillereortak bir Avrupalılık ruhu aşılayabilmektir.Bu tezde, AB'de kültürel bütünleşme sürecini destekleyen görsel-işitseletkinliklerin neler olduğu ve kültürel bütünleşmenin Birlik üyesi ulusal yapılaraçısından ne ifade ettiği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The unity process of EU has come to an advanced stage with progress ineconomic and political structures. But this structure will not to be permenent withoutsocial infrastructive. For this reason, the unity continuity of EU depends oneconomic and political with all members as well as cultural unity. The visualizedculture in our era can affect cultural identity on rotational basis. The most evidentfeature of EU?s cultural politics is to show sensitivity not to centralize the cultures byrealizing nationality and locality of culturs.EU is intending to protect national culturs while collecting member people ina common European culture. The main forget as (EU?s) cultural politing is to inject acommun European spirit while not damaging multicultureness within baundries. İnthe progressing stages, the meaning of cultural unity. Unit member?s nationalstructure and effects of audiovisual activities supporting unity period will bediscussed.