Bazı Td-tipi konak-konuk bileşiklerinin infrared spektroskopisi ile incelenmesi
Investigation of some Td-type clathrates by using infrared spectroscopy
- Tez No: 21954
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KANTARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada Td-tipi MnCNH > M'CCPO. 2G H, MnCen>M'CGN>. 3 248 B4 2G H, MnCtmd>M'CCN>. 2G H CM'«Od veya Hg5 konak-konuk ve B s '*BBj -o CdCNH > CdCCffO, MnCeıOCdCCPO, MnCt,ad>GdCCN> konak bileşikleri 32444 ilk kez elde edildi. Kristal yapıları Td-Lipi olarak bilinen CdCNH y HgCCNS. 2C H, CdCen>M'CCN}. 2C H, CdCt.ad>M*CCN>. 2C H 3 2 4 B B*4 B B4BB CM'BCd veya Hg> konak-konuk ve CkiCen>CdCC!N> konak bileşikleri de elde edildi. Bu bileşikler infrared spektroskop! tekniği ile incelendi. Bu incelemede; Ca>. MnCNH > M'CC2O. 2G H ile CdCNH 5 HgCCNS. 2C H, 32 4BB3 2 4 B B MnCen>M'CCN>. 2G H ile CdCenSM'CCNİ. 2C H, MnCtmd5M'CGN3. 2G H 4BB4BB4BB ile CdCtmd>M'CGN>. 2G H CM'"Cd veya Hg> konak-konuk 4 B B bileşiklerinin benzer Td-tipi yapı özellikleri gösterdiği, Cb>. iki NH,en ve tmd ligand moleküllerinin her iki azot ucundan M metaline bağlanarak, Uç boyutlu CM-M'CCN} l polimerik kafes 4 00 oluşturduğu ve kafes yapı içinde oluşan ot ve /3-tipi boşluklara konuk benzen moleküllerinin hapsedildildiği, Cc>. Benzen molekülünün yapıdan ayrılması ile en ve tmd-td-tipi konak bileşiklerinin simetrisinin değişime uğradığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
in this study, Td-type MnCNH > M'CCN>. 2C H, MnCenSM'CCSO. y> y*^ 32 * B S*4 2C H, MnCtauDM'CCN>. 2C H CM'»Cd ör Hg> elathrates and 8 B'4 B B° CdCNH > CdCCN>, MnCenSCdCCN:), MnCtad^GdCCN^ complejces were 324**'4. ^ prepâred f ör the f irst time. CdCNH > HgCGNİ. 2C H, *^ *^a 2 ö 4 B B' GdCen>M'. 2C H, Cd«.md>M'CCN>. 2C H CM'«Cd ör Hg> 4 B B*4 B B^ cla'Lhra'tea and CklCen>CdCC2M> complexes^vdnoae at-rucrtur-es are knovn as Td-type, were also prepared.These compounds vfere st-udied by using infrared spectroscopic-tecnique. in t,his st-udy, it. was shovflt t,hat; Ca5. MnCNH > M'CGND». 2G HandCdCNH > HgCCN>. 2C H, 32 4BB324BB MnCen>M'CCN>. 2C Hand CdCen>M'CCN>. 2C H, MnCtmd>M'CCN3. 2C H and CdCtmdSM' CCN>. 2C H CM'»Cd ör Hg> 4 B B4 B B clathra'tes have t,he s i m i l ar Td-Lype srtructure, Cb>. TV.O N at^ms fron t-wo NH, en and i-md ligand moleculea are coordinat^d to M metal and three-dimensional tM-M'CCN) ] 4 00 polymeric hoşt lattiçe is foraed and guest benzen molecules are trapped by the a and /I-type cavities, Cc>. Vhen the benzene molecules are removed f r om the hoşt frame- work, the symmetries of en ör tmd-td-type complexes changes.