İlköğretim 6. sınıf sosyal bilgiler programı hakkında öğretmen ve müfettiş görüşleri (Bolu ili örneği)
Views of teachers and inspectors about the curriculum of the 6th grade of social studies course
  1. Tez No: 219544
  2. Yazar: SERAY ALTUNÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretim kurumlarında görev yapmakta olan 6. sınıf derslerine giren Sosyal Bilgiler öğretmenleri ile ilköğretim müfettişlerinin program hakkındaki görüşlerinin ve önerilerinin neler olduğunu araştırmaktır.Araştırma evrenini; 2006-2007 öğretim yılında Bolu Merkez, Bolu ili Mudurnu ve Seben ilçesinde bulunan, MEB'e bağlı ilköğretim okullarının 6. sınıflarına giren Sosyal Bilgiler öğretmenleri ile Bolu ilinde görevli müfettişlerden ilgili olanlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini; Bolu Merkez, Bolu ili Mudurnu ve Seben ilçesinde 2006-2007 öğretim yılında sistematik örnekleme yöntemiyle seçilmiş 23 ilköğretim okulunda, 6.sınıfların dersine giren Sosyal Bilgiler öğretmenleri (25 kişi) ve Bolu ilinde 2006-2007 eğitim-öğretim yılında faaliyet gösteren MEB'e bağlı ilgili 17 müfettiş oluşturmuştur.Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama aracı (anket) yoluyla elde edilmiştir. Öğretmen ve müfettişlere yöneltilen anketlerde; öğretmenlerin kişisel bilgileri, programa ilişkin görüşleri, programın uygulanmasına ilişkin güçlükleri, programa ilişkin düzeltme-geliştirme önerileri ele alınmıştır. Burada değişkenlere göre, öğretmen ve müfettişlerin görüşlerinin değişip değişmediği, bu görüşlerin arasında anlamlı bir farlılık olup olmadığı incelenmek istenmiştir.Anket sonucu elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 11.5 paket programı kullanılmıştır. Bulguların analizinde, Sosyal Bilgiler öğretmenleri ile müfettişlerinin programla ilgili görüşleri arasındaki farklar 0.05 anlamlılık düzeyinde ?t testi? kullanılarak karşılaştırılmıştır. Frekans (f) ve yüzde (%) dağılımlarına ait tablolar oluşturulmuş ve bunlar yorumlanmaya çalışılmıştır.Araştırma sonunda, ilköğretim okullarında uygulanmakta olan bu program hakkında, genel olarak Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin müfettişlerden daha olumlu görüş sahibi oldukları sonucuna varılabilir. Programın değerlendirme öğesine ilişkin olarak, öğretmenlerin müfettişlerden daha olumsuz görüş sahibi oldukları göze çarpmaktadır. Sonuçlara dayanılarak öneriler de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to survey the opinions and suggestions of the teachers of 6th grade on social studies, and the inspectors worked in primary education associations about the curriculum.Universe of this research includes teachers who lecture in social studies course of 6th grades which works in centre of Bolu, Mudurnu and Seben, both are towns of Bolu, and inspectors responsible for the region of Bolu in the academic year of 2006-2007. Sampling of research includes 25 teachers lectured in 23 different 6th grades of social studies of primary education schools in Bolu, Mudurnu and Seben who were selected with the method of systematic sampling and 17 concerning inspectors of Bolu in 2006-2007 academic year.Data are obtained by the way of a tool of collecting data(questionnaire). In these questionnaires which are oriented to teachers and inspectors, their personal information, views about the curriculum, difficulties on application of the curriculum, and suggestions of correction-improvement about the curriculum are discussed. In this process, it is aimed that whether or not views of teachers and inspectors change with respect to variables and it is also aimed that there is any meaningful differences between their views.SPSS 11.5 package program is used for evaluating the data obtained by questionnaire. In the analysis of findings, differences between views of teachers of social studies and inspectors about the curriculum are compared by using `T-test? with the value of 0.05 in signifance level. Tables belong to distributions of frequency(f) and percentage(%) are formed and interpretated.In the final part of this research, it can be arrived at a conclusion that teachers of social studies have generally more positive views than inspectors about the curriculum applied in primary education schools. About the item of evaluation of curriculum, it is seemed that teachers have more negative views. It is also given suggesstions according to results...