Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. yıl müzesinde bulunan dival ( Maraş ) işi işlemeleri
Dival (Maraş) work embroidered in the 100th year museum of Ankara Maturation Institute
  1. Tez No: 597852
  2. Yazar: CANAN ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HURİYE ÇIRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Araştırmanın konusu“Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesinde Bulunan Dival (Maraş) işi işlemeler”olarak belirlenmiştir. Araştırmanın amacı; Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesinde bulunan Dival (Maraş) İşi tekniğiyle işlenmiş ürünlerin tür, boyut, gereç, teknik, renk, motif ve kompozisyon özelliklerini incelemek, desenlerini çizilerek belgelemek ve kaynak oluşturmaktır. Bu araştırmanın evrenini Ankara Olgunlaşma Enstitüsünde bulunan 100.Yıl Müzesi'ndeki ürünler örneklemini de müzedeki Dival İşi işleme tekniğiyle işlenmiş 45 adet ürün oluşturmaktadır. Bu araştırma tarama modeline dayalı betimsel bir araştırmadır.45 adet ürüne bilgi formu uygulanmış, genel ve detay fotoğrafları çekilerek, desenleri bilgisayar ortamında CorelDRAW X5 programında çizilmiştir. Bilgi formlarından elde edilen bilgiler tablolar halinde sayısal verilere dönüştürülüp çalışmanın bulgular ve yorum bölümünde sunulmuştur. Araştırmada; Dival İşi işleme tekniği yoğun olarak bindallıya uygulandığı görülmüştür. Zeminde kadife kumaş, işlemede altın sarısı sim, süslemede pul, tırtıl ve simin kullanıldığı belirlenmiştir. Kenar temizleme ve alt temizliğinde keten astar ve dikiş ipliğinin en çok kullanılan gereçler olduğu görülmüştür. Ürünlerin işlemelerinde genellikle düz sarma, yarma sarma ve kabartma sarma teknikleri beraber uygulanmıştır. İşlemelerde en çok bitkisel bezeme uygulanmış az da olsa nesneli, kozmik, geometrik ve figüratif bezemelerin de kullanıldığı görülmüştür. Ürünlerin ana motiflerde en çok atlamalı sıralama, bağlantılı sıralama ve düzgün sıralamalı kompozisyonlar uygulanmış kenar sularında ise bağlantılı sıralamalı kompozisyon kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the research was determined as“Dival (Maraş) Work Embroidered in The 100th Year Museum of Ankara Maturation Institute”. Purpose of the research; The aim of this course is to examine the kind, size, material, technique, color, motif and composition characteristics of the products processed with the technique of Dival (Maraş) which is in the 100th Anniversary Museum of Ankara Maturation Institute. The universe of this research consists of 45 products from the 100th Anniversary Museum at the Ankara Maturation Institute. This research is a descriptive research based on scanning model.45 product forms were applied, general and detail photographs were taken and their patterns were drawn on computer in CorelDRAW X5 program. The information obtained from the information forms are converted into numerical data in tables and presented in the findings and comments section of the study. In the study; It has been observed that the Dival Work processing technique is applied intensively to bindals. It was determined that velvet fabric was used on the ground, gold yellow glitter for embroidery, flake, caterpillar and glitter were used for decoration. Linen lining and sewing thread are the most commonly used tools for edge cleaning and bottom cleaning. Generally flat winding, splitting winding and embossing techniques have been applied together in the processing of the products. It is observed that most of the embellishments are decorated with plant ornaments, but with a few objects, cosmic, geometric and figurative decorations. The most common motifs of the products were hopped sequencing, linked sequencing, and neatly ordered compositions.