İlköğretim 1. kademe 1?3 sınıf hayat bilgisi dersinde yer alan okul heyecanım temasının kazanımlarının gerçekleşme düzeyine ilişkin öğretmen görüşleri(Balıkesir ili örneği)
Views of the instructors as to the realization levels of the gaining from the ?school excitement? theme that takes place in 1st level 1-3 grade knwoledge of life course in primary school (Sample from Balıkesir)
  1. Tez No: 219549
  2. Yazar: SUAVİ TÜRKEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmada, ilköğretim 1. kademe 1?3 sınıf hayat bilgisi dersinde yer alan ?okul heyecanım? temasının kazanımlarının gerçekleşme düzeyine ilişkin öğretmen görüşlerinin neler olduğu incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini 2007?2008 öğretim yılında Balıkesir il merkezinde ilköğretim okulunda görev yapan 1. ve 3. Sınıfı okutan 168 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Betimsel yöntemin (survey) kullanıldığı çalışmada, araştırma için gerekli bilgiler anket tarama yöntemiyle toplanmış ve araştırma ankete dayalı bir biçimde yürütülmüştür. Anketin maddeleri Hayat Bilgisi Ders Kitabı ve Öğretim Programı hakkında yapılan kaynak taramasından sonra oluşturulmuştur. Yapılan bu çalışmalar sonucunda elde edilen veriler, bilgisayarda SPSS 12,0 istatistik programı yardımıyla frekans, yüzde, ortalama, t ve f testi teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Anlamlılık testlerinde ?:0,05 düzeyi esas alınmıştır.Araştırmanın sonunda şu sonuçlara ulaşılmıştır,?Araştırmanın 1. alt problem kendi içinde 4 alt probleme ayrılmıştır. Bu dört alt problemden elde edilen bulgular incelendiğinde; ankete katılan 1. Sınıf öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu ?bazen? seçeneğini seçerek okul heyecanım temasının kazanımlarının gerçekleşme düzeyine ilişkin görüşlerini belirtmişlerdir. Bu bulgular ile öğretmenler, öğrencilerin kazanımları yeterli düzeyde ve sıklıkta göstermediklerini ortaya koymuşlardır.?Araştırmanın 2. alt problemi kendi içinde 4 alt probleme ayrılmıştır. Bu 4 alt problemden elde edilen bulgular incelendiğinde ise; 3.sınıf öğretmenlerinin, okul heyecanım temasının kazanımlarının gerçekleşme düzeyine ilişkin görüşlerini ?her zaman? seçeneği seçerek belirttiği görülmüştür. Bu bulgular ile öğretmenler, öğrencilerin ankette bulunan kazanımları yeterli düzeyde gerçekleştirdikleri sonucunu ortaya koymuşlardır.?Araştırmanın 3. alt probleminde elde edilen bulgulara göre, okul heyecanım temasının kazanımlarının gerçekleşmesine ilişkin olarak 1. Sınıf öğretmenleri ?bazen?, 3.sınıf öğretmenleri ise ?her zaman? düzeyinde görüş belirtmişler ve bu görüşler arasındaki farklılık anlamlı bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this research study, the views of the instructors were examined as to the realization levels of the gaining from the ?school excitement? theme that takes place in 1st level 1-3 grade knowledge of life course in primary school.The sampling of the research study is provided by 168 classroom teachers who instruct 1st and 3rd grade students in a Primary School in Balıkesir City Center during 2007?2008 educational years. In this study, for which surveying method was used, the necessary data required for the research was collected by means of inquiry scanning method and the research was carried out based upon the inquiry. The items of the inquiry were developed from the resource scanning obtained from the Knowledge of Life School Book and Education Schedule. The data obtained as a result of such studies, were sorted out in a computer environment by means of SPSS 12,0 statistics software through the techniques of frequency, percentage, average, t and f testing. For the significance tests, ?:0,05 level was predicated on.These are the results obtained from the research,?The 1st sub-problem of the research was divided into 4 sub-problems in itself. On examining the findings consisting of these four sub-problems; a great deal of the first grade instructors who participated in the inquiry selected the answer ?occasionally?, giving their opinion on the realization levels of the gaining from the school excitement theme. Based upon these findings, the instructors defined and displayed that the students did not show their gaining on adequate levels and frequency.?The 2nd sub-problem of the research was divided into 4 sub-problems in itself. On examining the findings consisting of these four sub-problems; it was observed that the 3rd grade instructors selected the answer ?always?, giving their opinion on the realization levels of the gaining from the school excitement theme. Based upon these findings, the instructors defined and displayed that the students realized the gaining stated in the inquiry on an adequate level.?According to the findings that were obtained from the 3rd sub-problem of the research, the 1st grade instructors selected the answer ?occasionally? while giving their opinion on the realization levels of the gaining from the school excitement theme, whereas the 3rd grade instructors gave their opinion on ?always? level, and the discrepancy between these opinions were though meaningful.