İlköğretim 8.sınıf görsel sanatlar dersinde kullanılan kopyalama yöntemi ve müzikli yöntemin öğrencinin görsel sanatlar dersi başarısına etkisinin karşılaştırılması
The comparision of the effect of musical method and method benefiting from copying on the achievement of the 8th grade students at visual arts course and to see the contribution to the education
- Tez No: 219553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma; ilköğretim ikinci kademede, görsel sanatlar dersi yöntemlerinden, kopyalama yöntemi ve müzikli yöntemin öğrencinin görsel sanatlar dersi başarısına etkisinin ortaya çıkarılması amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini, Ülker İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencilerinin görsel sanatlar dersi başarılarına göre toplam 30 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada görsel sanatlar öğretim yöntemlerinden Kopyalama yöntemi ve Müzikli yöntemle ön test ve son test uygulanmıştır. Ön ve son test sonuçlarından elde edilen veriler analiz edilmiş ve t-testi uygulanarak standart saptamalar hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda;Görsel sanatlar dersinde Kopyalama yöntemi ve Müzikli yöntem uygulamasında, görsel sanatlar dersi düşük ve ders başarısı yüksek olan öğrencilerin Kopyalama yöntemi ve müzikli yöntemin uygulanması öncesinde ölçülen ön test puanlarının ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bunun sonucunda, ders başarısı yüksek olan öğrenciler ön testte daha başarılı gözlenirken son test uygulamasında da yöntemlerin ders başarısını daha da olumlu yönde arttığı dikkati çekmiştir.Her iki yöntemle yapılan değerlendirmelerde ön testte görülen fark anlamlıdır. Öğrencilerin müzikli yöntemle yapılan çalışmada daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Son test uygulamasında ise anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.Bu araştırma da, seçilen öğretim yöntemleri, öğrenciye belirlenen hedefler doğrultusunda, kazandırılmak istenen davranışları şekillendirmektedir. Kopya yöntemi öğrencinin özgür düşünmesini sınırlamakta, müzikli yöntem ise sınırlandırılmadan özgür çalışmaları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to investigate the contribution of visual art methods, which are the copying method and musical method, on 8th grade primary school students.The research has been conducted at Ülker Primary School by choosing 30 students in 8th grade according to their achievements at the visual arts course. In this research, the Copying and Musical methods which all are the methods of the visual arts education have been applied with the pre-test and post-test. The results of the pre-test and post-test have been analyzed and with the standard deviations have been calculated according to the t-test.The study has shown that;In the application of the copying method and musical method in visual arts course, there has been found a noticeable difference between the pre-test average marks measured just before the application of copying method and musical method of students who have higher and lower success. As a result, it has been seen that for students with good success in the pre-test results, have obtained a much more positive result in the post-test after the application of these methods.There has been a noticeable difference between the two student groups regarding the understanding capability in the Musical Method. It has been found that the students with a lower success in the education have obtained high learning success.In this research, the education methods that have been applied, builds up the behavior that wants to be given to the student according to the desired aim. The Copying method restricts the student?s creativity, whereas the method regarding music gives the student the opportunity to create without any restrictions.