Öğretmen adaylarının bilgisayar kaygı düzeyleri
The anxiety levels of teacher candidates towards computer
- Tez No: 219556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA GÜYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, öğretmen adaylarının bilgisayara karşı kaygı düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2007-2008 öğretim yılı bahar döneminde Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe, Fen Bilgisi, Sınıf ve Sosyal Bilgiler Eğitimi Bölümlerinde öğrenim görmekte olan 481 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında kullanılan anket, öğretmen adaylarının kişisel bilgileri ile bilgisayar kaygı düzeyi ölçeğini içermektedir. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, t-testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Varyans analizi sonrasında yapılan karşılaştırmalarda Scheffe testi uygulanmıştır. Araştırmada sonucunda; öğretmen adaylarının bilgisayara karşı düşük düzeyde kaygıya sahip oldukları; kaygı düzeylerinin yaşadıkları yere, mezun oldukları lise türüne, ailelerinin aylık gelir miktarına, daha önceden bilgisayar dersi almasına, bilgisayar kullanma sürelerine ve kaldıkları yerde bilgisayar bulunmasına göre farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the levels of computer worries of teacher candidates.In the research, the survey method was used. The sample was made of 481 teacher candidates continuing education in Departments of Turkish Language Teaching, Science Education, Primary Education and Social Studies Education in Faculty of Education in Ahi Evran University in spring somestr in 2007 and 2008. Survey having been used as the data collection tool of research consists of personal information of teacher candidates together with the worrying levels towards computer scale. To analyse the data obtained through the study, percentage, frequency, arithmetic mean, t-test and variance analysis were used. Scheffe test was applied in the comparision of variance analysis results. . In the end of research; teacher candidates? the worrying levels towards computer were low and teacher candidates differed with respect to the place they live in, the high school they graduated from, the income levels of their families, the computer courses they attended before, time spent in using computer and availability of computers in places they are accommodated.