İlköğretim okul müdürlerinin yeterliklerinin incelenmesi
A research for the professional sufficiency of primary school managers
  1. Tez No: 219578
  2. Yazar: MEHMET KOMBIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okullarında görev yapan yöneticilerin mesleki yeterliklerinin öğretmenler tarafından değerlendirmesini belirlemek ve gerekli önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, ilköğretim okullarında görev yapan okul yöneticilerinin kurumu yönetmekte göstermiş oldukları mesleki yeterlik alanlarına ilişkin literatür taramasına yer verilmiştir.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma anketi İstanbul ili Avrupa yakası sınırları içindeki ilköğretim okullarından random (tesadüfî örneklem) yöntemiyle seçilmiş okul yöneticisi, sınıf ve branş öğretmenlerinden 355 kişiye uygulanmıştır. Her anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm öğretmenlerin kişisel bilgilerini içeren 5 sorudan oluşmaktadır. İkinci bölüm ise ilköğretim okul yöneticilerinin mesleki yeterliklerini belirlemeye yönelik on ana başlık altında 90 sorudan oluşmaktadır. İlköğretim okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin, ilköğretim okul yöneticilerinin mesleki yeterliklerine yönelik görüşleri arasındaki farklılıklar; cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, kurumda bulunma süresi, mezun olduğu okul değişkenlerine göre karşılaştırılmıştır.Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Bunlar; birinci bölüm giriş, ikinci bölüm kuramsal bilgiler ve literatür taraması, üçüncü bölüm araştırmanın yöntemi, dördüncü bölüm bulgular, beşinci bölüm sonuçlar ve tartışmalar, altıncı bölüm önerilerdir.
Özet (Çeviri)
This research is done for to determine evaluation and make suggestion by teachers about the managers professional sufficiency who are working in primary schools. In research it is allowed literature scanning about managers working in primary schools professional sufficiency in managing the institution.Research is made in scanning style. Research survey is applied to 355 people who are managers, primary school teachers and subject teachers chosen randomly are working in İstanbul city Europe side. Every survey form has two parts. First part has five questions about personal information of teachers. Second part has 90 questions which are under ten main topic aimed to determine the professional sufficiency of primary school managers.Teachers and managers who are working in primary schools have a different views about the primary school managers professional sufficiency which are decided by these variables gender, age, professional seniority, professional duration, school of gradutaion.This study has six parts these are the first is introduction, the second is theoretical informations and literature scanning, the third is way of research, the fourth is symptoms, the fifth is results and discussions and the sixth is suggestions.