İlköğretim altıncı, yedinci, sekizinci sınıfları,lise birinci sınıf ve fen bilgisi öğretmen adaylarının fen bilgisindeki temel bilgilerle günlük hayatı ilişkilendirme becerileri
Determine the level of 6 th, 7 th, 8 th year primary school and 1 st class high school students and the candidates of science teachers for relating science with their daily life
  1. Tez No: 219647
  2. Yazar: NİLGÜN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma; ilköğretim 6., 7., 8., sınıf öğrencileri ile Lise 1 (9. sınıf) ve Fen Bilgisi Öğretmen adaylarının, fen bilgisinin bazı temel bilgilerini günlük hayatla ilişkilendirebilme düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma, 2006-2007 öğretim yılında Ankara İl Merkezindeki muhtelif okulların 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri ile 9. sınıf öğrencilerine ve Fen Bilgisi Öğretmen adaylarına; fen konularını günlük hayatla ilişkilendirme testi hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Pilot çalışma için hazırlanan test 8. sınıf öğrencilerinden toplam 106 kişiye uygulanmıştır. Yapılan bu pilot çalışmanın verileri SPSS 12.0 paket programına girilerek güvenilirlik kat sayısı ?=0,73 olarak bulunmuştur.Geliştirilen bu test; 6. sınıf öğrencilerinden 61 kişiye, 7. sınıf öğrencilerinden 70 kişiye, 8. sınıf öğrencilerinden 258 kişiye, Lise 1. sınıf öğrencilerinden 94 kişiye ve Fen Bilgisi Öğretmen adaylarından ise 58 kişiye uygulanmıştır. SPSS 12.0 paket programı kullanılarak cinsiyetin öğrenci başarısında etkili olup olmadığını belirlemek için ?t-testi?, bu sınıflar arasında anlamlı bir başarı farkının olup olmadığını belirlemek için ise ?Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)? uygulanmıştır.Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizi sonucunda fen bilgisinin günlük hayatla ilişkilendirilme düzeyinin düşük olduğu görülmüştür. Bu araştırma ile, sınıf düzeyleriyle fen bilgisini günlük hayatla ilişkilendirme düzeyleri arasında farklılıklar görülmüş; ilköğretimin 8. sınıf öğrencilerinin daha başarılı olduğu, 9.sınıf öğrencilerinin testteki ortalamalarının ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin ortalamalarından da düşük olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında fen konularını günlük hayatla ilişkilendirmedeki öğrenci başarısı ile cinsiyet faktörü arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.Araştırma sonucunda ayrıca ; 6. sınıf öğrencileri ile lise 1. sınıf öğrencilerinin biyoloji konularını, 7. ve 8. sınıf öğrencileri ile Fen Bilgisi Öğretmen adaylarının ise fizik konularını günlük hayatla ilişkilendirmede daha başarılı oldukları belirlenmiştir..
Özet (Çeviri)
This research was done to determine the level of 6 , 7 , 8 year primary school and 1 class high school students and the candidates of science teachers for relating science with their daily life.The search was executed by prepearing tests for relating science subjects with daily life, practicing and estimating them to the students of 6 , 7 , 8 year primary school and 1 year high school students and the candidates of science teachers in various schools in Ankara city centre in 2006-2007 school years. The test prepeared for pilot study was practiced to total 106 person of 8 year students. The datums of this pilot study was found that the reliability of coefficient is ?=0.73 by entering the packed software of SPSS 12.0This imroued test was practiced to 61 of 6 year students, 70 of 7 year students, 258 of 8 year students, 94 of 1 year high school students and 58 of candidates of science teachers. By using SPSS 12.0 packed software, ?t-test? is practiced to determine whether the gender is effective on the success of the student or not. To determine if there is a meaningful success difference between this classes ?Analyze of One Way Variance (ANOVA)? is practiced.As a result of statiskal analyze of the datums after the research, it was found out that the level of relating science with everday life is quite low. By this search, the differences are seen between the class level and the level of relating science with daily life. It is determined that 8 year of primary school students are more successful, and the test avarage of 9 year students even is lower than the students of second rank. Beside this, a meaningful relation is not found between the student success of relating the science with daily life and gender factor.Furthermore, as a result at the research it is determined that the 6 year primary and 1 year high school students are successful in biology; and 7 and 8 year students with the candidates of science teachers are succesful in physics in terms of relating them with their everyday life.