Arşiv dokümantasyon sistemlerinde görsel otomasyon ve bir uygulama
Visual automation in the archives and documentation systems with a sample practice
- Tez No: 117937
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHAN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Günümüzde örgütler yönetimde ve diğer birimlerde, hizmet ve faaliyetlerin yürütülmesinde etkin ve süratli kararlar alabilmek için bilgilere çok kısa bir süre içerisinde ulaşmak zorundadırlar. Bu nedenle, örgütler gelişen her türlü teknolojiden yararlanmalı ve etkili bir şekilde kullanmalıdırlar. Ülkemizde her alanda olduğu gibi ofis faaliyetlerinde de bilgisayardan ve onun getirdiği teknolojilerden yararlanılmaktadır. Ayrıca her geçen gün doküman tespiti, derlenmesi ve kontrol altına alınması gibi işlemler, arşiv ve dokümantasyon metot ve tekniklerine göre düzenlemekte ve yeni otomasyon sistemleri geliştirilmektedir. Bu ve benzeri gelişmelerle, bilginin denetimi ve kontrolü son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır. Çalışmamızda, bilgi ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmelerin ofis faaliyetlerinde meydana getirdiği değişimden hareketle, görsel otomasyon uygulamalarının büro yönetiminde önemli bir yeri olan dosyalama ve arşiv konularına etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, tez dört bölüm altında toplanmıştır. Tezin ilk bölümünde, bilgi toplumu, bilgi teknolojisi ve ofis sistemleri ile ilgili kavramlara ve gelişmelere yer verilmiştir. ikinci bölümde, arşiv ve dokümantasyon sistemleri açıklandıktan sonra bu sistemlerin birbirleri ile olan ilişkileri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, görsel otomasyon sistemi ile ilgili kavramlar ele alınmıştır. Ayrıca, görsel otomasyon sisteminin elemanları, aşamaları ile ofis yönetimindeki yeri ve önemi anlatılmıştır. Son bölümde ise, arşiv ve dokümantasyon sistemlerinde görsel otomasyon uygulamalarının sağladığı avantajlar bir uygulama ile gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today's organizations must immediate and fast reach to the information in order to make fast and effective decisions for execute of service and activities in the management and other departments. In our country, like any other field, benefit from computers and that's bring technologies in the office activities. Besides, like determine of document, collecting and to get under control processes according to archive and documentation method and techniques, and developing new automation systems from day to day. Controlling and auditing of information started gaining great importance nowadays with this and other similar develops. In this thesis, explained visual automation applications effects to the filling and archive topics who important a position of office management with started creating changes progression of information and computer technologies in the office activities. For this aim, this thesis collecting under four sections. In the first section, related develops and terms of information society, information technology and office systems. In the second section, explained archive and documentation systems relations after both systems are related. In the third section, related terms of visual automation systems. Besides, explained visual automation elements, degrees and that's importance of office management. In the last section, shows advantages of visual automation applications with a sample practice in the archive and documentation systems. i^U&OSJl