Temel tasarım eğitimi ve dijital ortam
Basic design and digital medium
- Tez No: 219710
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmada, Sanat Eğitimi'nin önemli derslerinden biri olan Temel Tasarım ile Dijital Ortam ilişkisi ele alınmış, farklı iki alan bilgisinin birbirini etkileyip etkilemediği sorusuna cevap aranmıştır.Çağımızın en gelişmiş eğitim ve tasarım teknolojisi Dijital Ortam'dır. Tasarımlar bu ortam ile görselliğe dönüştürülürken, yeni nitelikler de kazanmaya başlamıştır. Anlatım olanakları değişmiş ve gelişmiştir. İletilmek istenen kavramlar daha etkili bir şekilde sunulabilmektedir. Temel Tasarım Eğitimi süreci içerisinde kullanılması düşünülen Dijital Ortam, sunduğu imkânlar sayesinde tasarım ve eğitim sürecine yeni boyutlar kazandırmaktadır.Öğrenci, Temel Tasarım Eğitimi aldığı sürede estetik bilginin yanı sıra teknik bilgi de almaktadır. Estetik bilgiyi işlevsel hale getiren teknik bilgidir. Günümüz tekniğinin malzemesi olan teknolojik olanaklar ise gerek ekonomik gerekse uygulama çeşitliliği bakımından geniş imkânlara sahiptir. Öte yandan tasarım hangi alanda olursa olsun Dijital Ortam'la iç içe geçmiştir.İki alanın bu yakın ilişkisinden yola çıkarak, henüz yükseköğrenimde beraber ele alınmamasına karşın; iki alan bilgisini ayrı ayrı da olsa alan öğrenciler üzerinde alanların ilişkisinin olup olmadığı sorusu araştırmanın üzerine odaklandığı konudur.
Özet (Çeviri)
In this research two of the most important courses of Fine Art education, Basic Design and Digital Medium, are discussed, highlighting whether the two fields of information affect each other or not.Digital Medium is the most advanced education and design technology of our age. Not only do the design achieve visual quality in this medium, but they also acquire new features. Scope of expression is changed and improved, and the concepts are presented in a more affective way. Digital Medium, which is used throughout the Basic Design education brings new dimensions to the process of education and design.During the Basic Design education, the student receives aesthetic information as well as technical knowledge, which serves to render aesthetic information applicable. Today technological possibilities vary both economically and in terms of the diversity of application. Hence Design is intermigled with Digital Medium regarless of the field of practice.Even though Basic Design and Digital Medium courses are lectured simultaneously, the focus of this research is whether these two fields of art education, keeping in mind their close relation, interfere and influence each other and the students.