Kalite kontrol uygulamaları ve örnek bir çalışma (Hazır giyim sektörü )
Quality control applications and a sample study (On apparel industry )
  1. Tez No: 219712
  2. Yazar: NEZAHAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Türkiye ekonomisine olan katkısından dolayı, hazır giyim sektörünün dünyadaki rekabet ortamına uyum sağlayabilmesi için kalite olgusunu öne çıkarması gerektiği, her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Kalite kontrol uygulamalarının, ürünün bütün üretim süreçlerinde yer alması, işletmelerin yaşam ömrünü uzatmakta, firmanın kalite düzeyinin yükselmesine katkı sağlamaktadır.Bu araştırma, hazır giyim işletmelerindeki kalite kontrol uygulamalarını incelemek, istatistiksel kontrol yöntemlerini ve problem çözme tekniklerini açıklamak, sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirmek ve iyileştirme çalışmalarını yaygınlaştırmak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evreni, hazır giyim sektöründe, dokuma kumaştan üretilen giysilerdir.Örneklem ise, bir hazır giyim işletmesinde, erkek pantolonu, erkek ceketi, mont, iş tulumu, eğitim pantolonu, eğitim ceketi ve iş pantolonundan oluşan giysi modelleridir. Çalışmada Alan Araştırması yöntemi kullanılmış, Örnek Olay incelemesi yapılmıştır.İşletmede 20 günlük bir zaman aralığında, araştırmacı tarafından düzenlenen çalışma talimatları ve kalite kontrol formları kullanılarak yapılan kalite kontroller sonucunda elde edilen veriler bu araştırmada kullanılmıştır. Bu veriler istatistiksel analize tabi tutularak, hataların dağılımını gösteren tablolar ve diyagramlar oluşturulmuştur. Elde edilen bulgulardan; işletmede hataların çoğunluğunun dikim bölümünden kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Neden ? Sonuç analizleri ve Beyin Fırtınası tekniği kullanılarak, dikim hatalarının gerçek nedeninin, büyük ölçüde işçi değişiminden kaynaklandığı belirlenmiştir.Hataların azaltılmasına yönelik örnek bir çalışma yapılmış, bir eğitim modeli oluşturulmuştur. Eğitim modeli; İş Eğitimi ve Kalite Eğitimleri olmak üzere iki şekilde uygulanabilmektedir. İş eğitimini gerçekleştirebilmek için Planlama, Uygulama, Değerlendirme, Sınıflandırma aşamalarının yapılması gerektiği ve bu uygulama sonunda dikim operatörlerinin operasyon bilme durumlarının arttırıldığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its contribution to the economy of Turkey, it is much more understood every past day that The Apparel Industry should give the quality fact forward to adapt itself for the global competition in the world. Having quality control applications at all process of production makes the companies? lives longer and contributes to the quality of the company to be higher.This research has been done to investigate the quality control applications, to explain statistical control methods and problem-solving techniques, to develop suggestions regarding to the solutions of the problems and to spread the improvement studies in the apparel ındustry.The clothes are produced made of woven fabric in the apparel ındustry are the cosmos of this research. The styles of clothes consist of man?s trousers, man?s trouser suit, sports jacket, work suit, battle of trousers, battle of jacket, work trousers made of woven fabric in the apparel company are the exemplar. In this research, the Field Research method has been used and a Case Study has been done.The data that has been collected after using the working instructions and quality control forms prepared by the researcher have been used in this research. The data has been subjected to a statistical analysis and some tables and diagrams showing the dispersion of errors have been formed. It has been understood from the data received that in the company, the most of the errors resulted from the work in the sewing section. By using some Cause-Result analyses and Brain Storm technique, it has been determined that the real reason of sewing errors has resulted from the variation of the workers in the sewing section.A study regarding to minimize the errors has been completed and a training model is formed. The training model could be applied in two types, as a Work Training and as Quality Trainings. It has been pointed out that the stages of planning, practice, evaluation and classification should be completed to be able to realize the work training.