The exploration of tasks in the 4th grade Elt coursebook used in state primary schools in Turkey
Türkiye?deki devlet ilköğretim okullarının 4. sınıflarında kullanılan İngilizce ders kitaplarında görevlerin incelenmesi
  1. Tez No: 219750
  2. Yazar: DEVRİM GÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM İLKER ETUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalısmanın amacı, Görev Temelli Dil Ögretim Yönteminin ana ögesikonumundaki görevlerin Türkiye'deki Devlet Okullarında 2006-2007 egitimögretimyılında uygulamaya konulan ?Time for English 4? adlı 4. sınıf ngilizce derskitabında nasıl sergilendiklerini ve nasıl isleyis gösterdiklerini arastırmaktır. Buçerçevede ?görev? olarak tanımlanmıs bulunan etkinliklerin gerçekte görev odaklıegitimin öngördügü kriterlere uygun olup olmadıgı, ?görev? kapsamında yer alanetkinliklerin türlere ve hedefledikleri dil becerilerine göre dagılımı ve son olaraksıklıkla kullanılan görev türlerinin kitabın çesitli asamalarında zorluk kademelerininartıs gösterip göstermedigi incelenmistir. Arastırma bulguları ?görev? niteligi tasıyanetkinliklerin kitapta sınırlı sayıda yer aldıgını, görev türleri arasında dengeli birdagılım göstermediklerini ve seçilmis bulunan görevlerin özellikle okuma ve yazmabecerisini desteklemeye yönelik oldugunu göstermektedir. Bunun yanı sıra, sıklıklakullanılan görev türlerinde görevin gerektirdigi dil yetkinliginin basitten karmasıgadogru ilerleyis gösterdigi ancak bilissel süreçlere iliskin zorluk derecesinin aynıoranda artıs göstermedigi bulgulanmıstır. Görevin tamamlanması için gereksinimduyulan ögrenci katılımı ile etkilesimsel sürecin de asamalı bir ilerleyissergilemedigi arastırma sonuçlarının ortaya çıkardıgı bir diger önemli bulgudur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to explore the selection and organization of tasks, theessential units of TBLT, in the 4th Grade ELT coursebook ?Time for English 4? thathas been adopted by the State Primary Schools in Turkey in the 2006-2007 educationyear. In this frame, the appropriateness of the activities entailed as tasks by thecoursebook to the task criteria identified by TBLT, the distribution of the activitiescharacterized as tasks among different task types and language skills and whether themost commonly utilized task types are sequenced in an increasing level of difficultyhave been the concerns of research. The findings of the research indicate thatactivities characterized as tasks are displayed in a limited number in the book, thatthey do not represent a balanced distribution among task types and that tasks utilizedin the book promote reading and writing skills. Besides, in the recurring task types,the language demand posed by the tasks has been viewed on a gradual increase fromeasy to complex while the cognitive demand of them does not show a similarincrease. The absence of a gradual increase in the interactional and involvementdemands of the same tasks stands as another significant finding revealed by theresearch.