Rehine krizlerinde müzakere yöntemi
Negotiation method in hostage crises
- Tez No: 219935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN BEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çok eski bir olgu olan rehine almanın amaçları zaman içinde değişiklik göstermekle birlikte; hemen her medeniyet ve kültürde insanlar değişik amaçlar için rehin alınmışlardır. Rehine alma, modern terörizmin belirgin hale gelmesiyle birlikte yaygın bir uygulama oldu. Bununla birlikte rehine alma uygulaması, her ne kadar özellikle bazı terör örgütleri için daima popüler bir yöntem olsa da, sadece terörist örgütler tarafından değil; aynı zamanda adi suçlular, organize suç örgütleri, çeteler, akıl hastaları ve psikolojik açıdan sorunlu kişilerce de kullanılmaktadır. Rehin alma, insan hayatına değer verildiği sürece kullanılmaya devam edilecek popüler bir eylemdir.Bu tez çalışması rehin alma olayları bağlamında müzakere olgusunu ele almaktadır. Rehinelerin serbest kalmasının sağlanmasında müzakere tekniği, kullanımı gün geçtikçe artan ve çok kullanılan bir metottur. Modern, demokratik ve insan haklarına saygılı bir hukuk devletinin negatif ve pozitif sorumlulukları; rehinelerin ölümüne ya da herhangi bir fiziksel zarar görmesine neden olmaksızın kurtarılmasında müzakere taktiklerinin kullanılmasını gerektirmektedir. Rehin olarak tutulan insanların hayatını tehlikeye atmamak için, ölümcül güç kullanılması, ancak en son çare olarak düşünülmelidir. Aynı şekilde, hem rehine hem de rehin alanın hayatını tehlikeye atmamak için, rehin alanları ikna etmede ve yapılan pazarlıklarda müzakere teknikleri uygulanmalı ve operasyonel birimler son çare olarak kullanılmalıdır.Bu araştırmanın temel amacı; rehine alma olayının ana sebeplerini, bu eylemlerin arkasındaki temel faktörleri; bu eylemi yapanların ve maruz kalanların içinde bulundukları şartları, örneğin psikolojik durumlarını, olayın temel aktörleri olarak analiz etmek suretiyle ortaya koymaktır. Bu tezin amaçlarından bir tanesi de rehine krizlerin de problemin barışçıl bir şekilde çözülmesinde müzakere tekniğinin kullanılmasının önemin altının çizilmesidir.
Özet (Çeviri)
The aims of hostage taking which is a very ancient phenomenon have varied in the course of the time but almost in every culture and civilization, people had been taken as hostages for various purposes. Hostage taking has been a common practice since the modern terrorism has prevailed. Hostage-taking practice, however, has been adopted not only by the terrorist organisations, though it has always been a popular practice mostly for some terrorist groups, but also by the criminals, organised crime groups, gangs, mentally ill and emotionally disturbed persons. Taking hostages events will always be seen as a popular action as long as we give (being given) importance to human life??.This dissertation/thesis also explores the phenomenon of negotiation within the context of hostage-taking. Negotiation as a method of securing the safe release of hostages has become increasingly more common. In a modern and democratic state, this is naturally respectful to human rights and the principles of rule of law, negative and positive responsibilities call for using negotiation tactics to rescue hostages without causing any death or bodily harm. For that reason, resorting to lethal force is regarded as the last chance to overcome the problem not to venture the hostages? life. Accordingly, negotiation techniques are used as a persuasion and bargaining method to safeguard the hostages, and even hostage-takers?, life just before the using rescue operation teams as a last resort.After all, the main purpose of this research is to spot the reasons of taking hostages and the major factors behind these actions through analyzing the hostages? and hostage-takers? positions as the main actors? such as their psychological situations. Furthermore, one of the other main objectives of the thesis is to underline the significance and characteristics of the negotiation methods to resolve hostage taking incidents in a peaceful way.