Okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-5 yaş grubu çocuklarına geometrik şekil kavramı kazandırmada montessori eğitim yönteminin etkililiği
The effectiveness of montessori education method on the acquisition of geometrical shapes concepts to 4-5 year-old children in preschool
- Tez No: 220097
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN TURCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-5 yaş grubu çocuklarına geometrik şekil kavramı kazandırmada Montessori Eğitim Yöntemi'nin etkililiğinin değerlendirilmesi bu çalışmanın amacını oluşturmuştur. Bu amaçla S.Ü. M.E.F. İhsan Doğramacı Uygulama Anaokuluna devam eden 4-5 yaş grubu çocuklarına Montessori Eğitim Programı ve M.E.B. Okulöncesi Eğitim Programları ile geometrik şekil kavramı kazandırılmaya çalışılmış ve hangi yöntemin daha etkili olduğu araştırılmıştır. Araştırmada, deney ve kontrol grubu çocukların ön test puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde bir fark bulunmazken, deney ve kontrol grubu çocukların son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı düzeyde bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of Montessori Education Method on the acquisition of geometrical shapes concepts to 4-5 year-old children in preschool has constitued the objective of this study. In this regard, the eduction of geometrical shapes concepts was tried to acquired to 4-5 year-old children in Selçuk University, Vocational Education Faculty, İhsan Doğramacı Kindergarten via employing both Montessori education and the Minister of Education of preschool curriculum and a comparative study has been conducted to figure out which method is more effective. As a result, it has been determined that while there hasn?t been a noteworthy difference between the pre test scores of the experiment group children and the control group children, there has been a significant difference in favor of experiment group between the post test scores of both groups.