Savunma sanayiinin millileştirilmesinin önemi
The importance off defense industry
  1. Tez No: 220145
  2. Yazar: ENGİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKBER AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
İnsanlara benzer sekilde devletlerin de temel ihtiyacıdır güvenlik. Güvenligini saglamanın en güvenli yolu ise ?Milli Savunma Sanayinde? üretilen milli silahların / savas sistemlerinin kullanılmasıdır. Ancak bu silahlar / sistemler teknolojik açıdan zamanın sartlarına uygun olmalıdırlar. ?Üstün Teknolojiye? ulasmanın yegane yolu ise ?Arastırma-Gelistirme? faaliyetleridir. Bu çalısmada dünyada ve ülkemizde mevcut olan Savunma Sanayi uygulamaları genel anlamda degerlendirilmistir. Ardından bu degerlendirmelerden faydalanarak uygun hareket tarzı ortaya konmaya çalısılmıstır. Anahtar Kelimeler; Milli Savunma Sanayi, Milli Sanayi, Teknoloji, Ar-Ge, Arastırma, Gelistirme.
Özet (Çeviri)
Security is a basic requirement of governments just like people. The most reliable method of obtain the security is to have national arms / war systems which made by ?national industry of defense?. Yet, these arms / systems should have high technology. The best way to reach superior technology is researching. This study is a general evaluation of defense industry applications in the world. It also contains an appropriate method to increase the security level of our government. Key Words; National Industry of Defense, National Industry, Technology, Research.