Schubert liedlere genel bir bakış
General view to schubert songs
- Tez No: 220165
- Danışmanlar: DOÇ. SELEN BUCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
On dokuzuncu yüzyıl romantik dönemde esas olarak Beethoven ile baslayan ?anlatımcı? ve ?kisisel? dil Schubert'ten Wagner'e ve Brahms'a kadar birçok besteciyi etkilemistir. Bu besteciler senfonik siir, piyano parçaları ve sarkı gibi müzik türleriyle kendi öznel duygularını iletmeyi basarmıslardır. Altı yüzden fazla sarkı yazan Schubert sarkı formunu önemli bir müzik türü konumuna yükseltmistir. Romantik dönemde müzik edebiyatla yakın iliski içine girmistir ve müzik-siir iliskisi ?Lied? türü ile doruk noktasına ulasmıstır. smi lied sanatıyla özdeslesen Schubert birçok ünlü ve o kadar ünlü olmayan sairin siirleri için müzik yazmıstır. Schubert sarkılarında müzik metne sadece eslik etmez, aynı zamanda siirin özünü veren önemli bir unsurdur. Metne müzik yazarken Schubert, siirin yapısını ve ritmini körü körüne izlemez; metni sınırlayıcı bir malzeme olarak degil, müzigin anlamını güçlendiren ve gelistiren bir malzeme olarak kullanır, böylelikle piyanonun eslik partisini ses partisiyle esit öneme getirir. Schubert'in sarkıları kendinden sonra gelen Schumann, Brahms, Mahler, Strauss, Fauré ve Debussy gibi birçok sarkı bestecisini etkilemis ve onlara itici güç olmustur. ANAHTAR KELMELER: Romantik dönem, sarkı (lied), siir, piyano esligi, ses partisi.
Özet (Çeviri)
`Expressive? and `personal? language which begins mainly with Beethoven in 19th century romantic period, has influenced composers from Schubert to Wagner and Brahms. These composers were successful to communicate their personal feelings with music forms such as symphonic poems, piano pieces and songs. Schubert who wrote over 600 songs elevated song to the status of a major genre. In the romantic period music was in close relationship with literature, and the music-poetry relationship reached to its peak in the music form `Lied?. Schubert whose name was mostly identified with the art of lied wrote music to the poems of many popular, and also not so popular poets. In Schubert?s songs music does not only accompany to the text, but is also an important component which helps to give the essence of the text. While writing music to the text, Schubert does not follow blindly the poem?s structure and rhythm; he uses the text not as a restricting material, but as a means to motivate and develope the music?s expressiveness, so he has brought the music of piano?s accompaniment to equal importance to the vocal part. Schubert?s songs have influenced and motivated the song composers after him such as Schumann, Brahms, Mahler, Strauss, Fauré and Debussy. KEY WORDS: Romantic period, song (lied), poetry, piano accompaniment, vocal party.