Announcement effect in seasoned equity offerings in istanbul stock exchange
İstanbul Borsasında ikincil arzlarda ilan etkisi
  1. Tez No: 220245
  2. Yazar: ŞÜKRÜ OZAN BAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın sonucunda Türkiye' deki ikincil arzların ilan gününde pozitif abnormal getiri gözlemlenmiştir. Genelde ikincil halka arzlar tahsisli satış yoluyla yapılmakla birlikte, çok az miktarı tahsissiz yapılmaktadır. Bununla birlikte ortakların hisse senedi satışı ve özelleştirme satışları ikincil halka arzlar kapsamındadır. Hertzel ve Smith (1992)' in Bilgi Hipotezi, Miller and Rock (1985)'un Nakit Akışı Sinyali Hipotezi, Jensen (1986)' nin Boşa Harcanan Yatırımlar Hipotezi, Eckbo ve Masulis (1992)' in Arz Methodları Hipotezi ve Modigliani ve Miller(1958)'in Kaldıraç Değişikliği Hipotezi tahsisli halka arzlarda gözlenen positif abnormal getiriyi açıklamaktadır. Şirketler hisse senetleri primli olduğu zaman tahsissiz olarak halka arz yapmakta, fakat iskontolu oldukları zaman tahsisli olarak halka arz yapmaktadırlar. Tahsisli halka arzların ilanı şirket değerinin yükselmesine sebeb olur. Fakat ihraç edilen nominal hisse senedi miktarı, tahsisli halka arzlarda şirket değerini negatif olarak etkilemektedir. Ayrıca piyasalar yükselirken yapılan tahsisli halka arzların ilanı piyasada pozitif etki yapmaktadır. Bu da tahsisli halka arzlarda fırsat penceresinin bulunduğunu göstermektedir. Vekillerin negatif getirili projelere yapabileceği yatırımlardan kaynaklanan vekil maliyeti tahsisli satışların ilan gününde bir etkiye sahiptir. Ayrıca arz maliyetinin ilan günü getirisi üzerinde negatif etkisi vardır. Son olarak hisse senedi satışından dolayı azalan borç kaldıracının ilan gününde negatif bir etkisi de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research shows that positive abnormal return is observed at the announcement day of seasoned equity offerings in Turkey. Although most of the seasoned equity offerings are private placements in Turkey, few of them are public offerings. Privatization offerings and secondary offerings are also in the context of seasoned equity offering in Turkey. Hertzel and Smith (1992)?s Information Hypothesis, Miller and Rock (1972)?s Cash Flow Signalling Hypothesis and Wasted Investment Hypothesis of Jensen (1986), Eckbo and Masulis (1992)?s Flotation method hypothesis and Modigliani and Miller (1958)?s Leverage Change Hypothesis explain the positive abnormal return in private placements. The firms make public offerings when they are overvalued but they make private placements when they are undervalued. The announcement of private placement makes firm value increase. However issue size affect firm it negatively when the private placements are announced. Furthermore, when market is rising, the announcement of seasoned equity offering signals good news to the market. This shows that windows of opportunity exist in private placement. The agency cost result from the fact that the manager may waste the investment in negative NPV project has some affect on the announcement day abnormal return. In addition the market capitalizes expected flotation cost on announcement day return. Finally, the decrease in leverage due to seasoned equity offering results in decrease in abnormal return at the announcement day also.