Hemşirelerde işe bağlı stres ve iş doyumu: Bir eğitim hastanesinde saha çalışması
Work related stress and job satisfaction in nursing: A field application in tarining hospital
- Tez No: 220394
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KAVUNCUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde hemşirelikte stres faktörünün işe devamsızlık, düşük iş perforsmansı, personel sağlığı açısından en yüksek maliyetli sorun olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin işe bağlı stres düzeylerini ve stresin iş doyumuna etkisini incelemektir. Çalışmanın birinci bölümünde, işe bağlı stres ve iş doyumu ile ilgili kuramsal kavram ve yaklaşımlar açıklanmıştır. Bu bölümde, ayrıca stres kaynakları ve stresin iş doyumuna etkisi irdelenmiştir.İkinci bölümde, araştırma tasarımı açıklanmıştır. Araştırma problemi, hipotezler, evren ve örneklem, örneklem süreci, veri toplama araçları ve istatistiksel analiz yöntemlerine bu bölümde yer verilmiştir,. Araştırma bulguları dördüncü bölümde açıklanmıştır. Beşinci bölümde araştırma sonuçları ve önerilere yer verilmiştir.Araştırma bir vakıf üniversitesi araştırma hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aacı olarak anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırma evreninin özelliklerini betimlemek için tanımlayıcı istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Stres faktörlerini saptamak amaıyla faktor analizi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkları test etmek için tek yönlü varyans analizi ve T testi işlemleri gerçekleştirilmiştir..Faktör analizi sonucunda, 7 faktör seçilmiştir. Bu faktörler, toplam varyansın % 67 `sini açıklamaktadır. Başlıca stres faktörleri şunlardır: Yönetim tarzı ve dengesiz iş yükü, hastalık ve ölüm süreci, hasta güvenliği, hekimlerle ilişkiler, işin tamamlanamaması, acil karar verme, ve mesleki gelişim faktörü. İş tatmin boyutları ise şu şekilde belirlenmiştir: İşletme politikası, fiziksel koşullar, kişilerarası ilişkiler, ücret, bireysel faktörler ve kontrol.
Özet (Çeviri)
It is now widely accepted that stress at nursing is a common problem and that it has a very high cost in terms of workers? health, absenteeism and lower performance.The main purpose of this study is to determine stress levels and dimensions of job satisfaction of the nurses worked at university training hospital. In the first chapter, we introduced theoretical concepts and approaches considering work related stress and job satisfaction. This chapter takes a look at the sources of stress, job satisfaction and the relationship between stress and job satisfaction in nursing..In the second chapter, study design was explored. Study problem, hypothesis, population and sampling procedures, data collections tools and statistical methods applied was explained. In the third chapter, we presented main findings of this research.This research was conducted at the foundation university traninig hospital, in Ankara. Questionnaire method was employed to data collection. Descriptive statistical analysis were applied to describe sample socio-demografic chracteristics. To determine independent dimenrsions of stres, factor analysis was apllied. To compare differences between groups, one way analysis variance and ttests were used.Factor analysis extracted seven factors explaining % 67 total variance. Factor structure shaws that main stres factors nurses perceived are, management behaviors and unbalanced work load, dealing with ilness and dying, patient safety, relationship with doctors, kontrol, urgenc decision making, professional development. Main dimensions of job satisfaction are: hospital policy, physical conditions, intirpersonal relationships, wage level, personal factors and control.